DAJ CYNK

Minister Cyfryzacji z nowym pomysłem na skok rozwojowy Polski

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Minister Cyfryzacji powołał zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia różnych aspektów działania państwa. 

Ministerstwu Cyfryzacji podało w komunikacie, że wśród stałych doradców resortu znalazł się zespół najlepszych naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI. 

Co AI może zrobić dla Polski?

Resort cyfryzacji przekonuje, że wykorzystanie sztucznej inteligencji może pomóc w zwiększeniu efektywności administracji publicznej. Zdaniem ministerstwa, AI to także ogromna szansa na awans gospodarczy i skok rozwojowy dla Polski.

Powołany przez wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski tworzą specjalistki i specjaliści sprawdzeni na najlepszych uczelniach i w największych firmach sektora technologicznego, którzy zdecydowali się zaangażować pro bono i połączyć siły z ekspertami z administracji, by przyspieszyć rewolucję technologiczną w kraju.

Pomysłodawcą zespołu jest Miron Mironiuk, założyciel i CEO Cosmose AI, polskiej firmy działającej na największych rynkach Azji. Do składu zespołu dołączyli także Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Karol Kurach oraz Łukasz Kidziński.

Inicjatorzy grupy określili na start 10 obszarów, w których sztuczna inteligencja ma szansę realnie i mierzalnie usprawnić działanie państwa – to zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju, w których AI może pozwolić na zwiększenie efektywności, eliminację barier lub lepsze planowanie. 

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że efektem pracy zespołu będzie opracowanie konkretnych propozycji rozwiązań i narzędzi, mających na celu skuteczne rozwiązanie problemów w wybranych obszarach. Zespół podejmie działania istotne dla całego systemu zarządzania państwem, interesu obywatelu i zwiększenia PKB.

AI pomoże uporządkować niespójne przepisy

Eksperci spodziewają się efektów na trzech polach. Pierwsze z nich to przyspieszenie prac analitycznych, gdzie AI, analizując szereg danych szybciej niż indywidualny człowiek, może ogromnie przyspieszyć obsługę obywateli, np. wydawanie prostych formalnych decyzji. 

Po drugie AI ma ułatwić uporządkowanie tysięcy niespójnych przepisów, które marnują czas obywateli i urzędników przez niejasne prawo. Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że AI jest w stanie wyłapać nieścisłości w dokumentach, wskazać co trzeba wyjaśnić i uspójnić. 

Po trzecie: planowanie strategiczne w zarządzaniu państwem. AI pozwala szybko wyciągać wnioski i z danych demograficznych, systemu zdrowia czy trendów na świecie stawiać tezy, na co państwo musi się przygotować w perspektywie 5, 10 czy 20 lat. Osobnym tematem jest cyberbezpieczeństwo.

Projekty, które będą poddane szczegółowym analizom, zostaną przedstawione Ministrowi Cyfryzacji, Krzysztofowi Gawkowskiemu, w formie praktycznych rekomendacji.

Zobacz: Rząd porządkuje smartfony Polaków. Nowy obowiązek od 25 marca
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji w trybie pilnym spłaci sklepy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji