DAJ CYNK

Play obiecał i zrobił. Jest zasięg w tunelu pod Warszawą (aktualizacja)

Marian Szutiak

Wydarzenia

Play obiecał i zrobił. Jest zasięg w tunelu pod Warszawą

Doczekaliśmy się. Play zakończył prace w tunelu pod Warszawą, w ciągu trasy S2. Dzięki temu z niezakłóconych rozmów telefonicznych i szybkiego Internetu będą mogli skorzystać klienci wszystkich sieci komórkowych.

Play zakończył rozpoczęte w 2023 roku prace w tunelu pod Ursynowem, w ciągu trasy S2, będącej Południową Obwodnicą Warszawy, dzięki czemu pojawił się tam niezakłócony zasięg sieci komórkowej. Łącznie, wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, wszystko trwało około roku, ale same prace budowlane zajęły kilka tygodni. Fioletowy operator prowadził je w nocy, by jak najmniej wpływać na płynność ruchu. W tym czasie blokowano po jednym pasie ruchu, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego i w uzgodnieniu z właścicielem drogi.

Specyfika tunelu, którego długość wynosi 2,3 km, sprawiła, że konieczne było użycie specjalnych elementów infrastruktury, czyli tak zwanego "cieknącego kabla". Pełni on rolę bardzo długiej anteny emitującej i zbierającej sygnał komórkowy na całej swojej długości. Dzięki temu w całym tunelu nie powinno być miejsc bez zasięgu. W ramach inwestycji wykorzystane zostały również tradycyjne anteny telefonii komórkowej dla zapewnienia ciągłości sieci przy wjeździe i wyjeździe z tunelu. Niezbędne prace instalacyjne były prowadzone również w pomieszczeniach technicznych tunelu, konieczne było też zbudowanie kontenera z przyłączami i okablowaniem.

Play zasięg w tynelu

Play zbudował, skorzystają wszyscy

Play zbudował infrastrukturę w tunelu pod warszawskim Ursynowem na mocy uzgodnień z pozostałymi operatorami. Dzięki temu skorzystają z niej wszyscy użytkownicy tunelu, bez względu na to, z usług której sieci korzystają.

Zapewnienie zasięgu sieci komórkowej w tunelu w ciągu trasy S2 to kolejna kluczowa inwestycja Play w Warszawie. W latach 2010-2011 Fioletowi jako pierwsi zapewnili zasięg na pierwszej linii warszawskiego metra. Warto dodać, że firma intensywnie rozwija też krajową infrastrukturę telekomunikacyjną. Tylko w 2023 roku Play uruchomił 1050 nowych stacji bazowych telefonii komórkowej. W 2024 roku zaczął się z kolei intensywny rozwój sieci 5G, pracującej w oparciu o częstotliwości z pasma C.

Cieszę się, że po ciężkiej pracy całego zespołu Play udało się uruchomić zasięg w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pod Ursynowem. To wyjątkowa inwestycja, ponieważ wymagała od nas podejścia odpowiadającego potrzebom najdłuższego tunelu drogowego w Polsce. Z zalet instalacji będą mogli korzystać klienci wszystkich sieci, co poprawi zarówno komfort jak i bezpieczeństwo podróżnych.

– powiedział Marek Lipski, Dyrektor Biura Regionalnego Play w Warszawie

Play zasięg w tunelu

Aktualizacja:

Kilka dodatkowych informacji podał Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Działające w tunelu stacje bazowe ze wspólnym systemem antenowym, z których skorzystają operatorzy z Wielkiej Czwórki (Orange, Play, Plus i T-Mobile), zapewniają łączność w technologiach 2G, 3G, 4G LTE oraz 5G. "Walka" o pozwolenie na wejście do tunelu z inwestycją trwała od 2020 roku, natomiast pierwsza korespondencja w tej sprawie ruszyła... w 2016 roku. Cały proces trwał więc aż 8 lat, dłużej niż budowa samego tunelu (około 3 lat).

Play prace w tunelu

Zobacz: Play: dwa abonamenty 5G za 50 zł i smartfony tańsze o 500 zł
Zobacz: Play rozszerza zasięg internetu i telewizji. Kupił lokalnego operatora

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Play

Źródło tekstu: Play, Wojciech Jabczyński / Play