DAJ CYNK

Powstanie Centrum Reputacyjne, UKE zawarł porozumienie z operatorami

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Powstanie Centrum Reputacyjne, UKE zawarł porozumienie z operatorami

UKE zapowiada uruchomianie Centrum Reputacyjnego Komunikacji Elektronicznej (CRKE). Będzie to centrum analiz i wymiany informacji z zakresu bezpieczeństwa i integralności sieci telekomunikacyjnych. Regulator zawarł w tej sprawie porozumienie z wielką czwórką operatorów mobilnych.

Jak wyjaśnia UKE, współpraca operatorów i regulatora ma przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa oraz integralności sieci i usług telekomunikacyjnych. Cel ten będzie realizowany poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy oraz przekazywanie danych, które umożliwią działania na rzecz bezpieczeństwa.

Zobacz: Komisja Europejska podważa niezależność Urzędu Komunikacji Elektronicznej

UKE zapowiada, że wraz z operatorami stworzy grupę roboczą. Jej zadaniem będzie opracowanie m.in. zakresu i rodzaju przekazywanych informacji oraz planu działań edukacyjnych. Co ważne, rekomendacje grupy roboczej mogą się przyczynić do wprowadzania zmian w obowiązujących lub powstających przepisach prawa dotyczącymi bezpieczeństwa w telekomunikacji.

Jak przekonuje UKE, dzięki CRKE operatorzy telekomunikacyjni zyskają większą świadomość na temat ryzyka, zagrożeń i incydentów. Centrum będzie współtworzyć i dystrybuować zarówno standardy i rekomendacje dla telekomunikacji, jak i regulacje, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. 

Zdaniem regulatora, odczuwalne obecnie skutki niedoboru specjalistów ds. bezpieczeństwa sieci będą mogły być przynajmniej częściowo zminimalizowane przez wymianę informacji i  dzielenie się wiedzą.

CRKE pozostanie też otwarte na pozostałych operatorów i przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Prezes UKE już teraz zachęca ich do akcesu, kierując swe słowa w szczególności do mniejszych telekomów z sektora MŚP, którym trudniej osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa.

Planowany budżet realizacji projektu CRKE to około 27 mln zł. Obejmuje on wydatki na oprogramowanie, infrastrukturę, zapewnienie bezpieczeństwa i wydajności rozwiązań, prowadzenie szkoleń, aktywne prowadzenie platformy, promocję, wynagrodzenia i koszty zarządzania. Projekt będzie finansowany ze środków funduszy europejskich, w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Zobacz: Huawei już został wykluczony z rynku 5G?
Zobacz: W ciągu trzech lat 100 proc. Polaków będzie mieć dostęp do szybkiego internetu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Urząd Komunikacji Elektronicznej