DAJ CYNK

SI2PEM już działa. Możesz sprawdzić promieniowanie wokół swojego domu

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

SI2PEM już działa

Ruszył SI2PEM, czyli system informujący o natężeniu pola elektromagnetycznego generowanego przez sieci mobilne oraz nadajniki DVB-T. Każdy chętny może sprawdzić wybraną okolicę na mapie Polski z dokładnością do 1 metra. Twórcy systemu zapowiadają jego dalszą rozbudowę i powiększanie bazy danych pomiarów.

SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne, ruszył dziś po dwóch latach prac uruchomieniowych i dwóch latach przygotowań i szkoleń. Dostępny jest stronie:

Znajduje się tam mapa Polski, która przedstawia położenie stacji bazowych telefonii komórkowej i nadajników DVB-T na terenie Polski oraz wyniki pomiarów pola elekromagnetycznego (PEM) wykonywanych w ich otoczeniu. Pomiary PEM realizowane są przez akredytowane laboratoria.     

SI2PEM już działa

Obecnie SI2PEM zawiera ponad 602 tysiące rekordów dotyczących stacji bazowych, a także ponad 10 tysięcy sprawozdań z pomiarów PEM, zebranych od 2016 roku. Baza zawiera także 223 tysięcy geolokalizowanych punktów pomiarowych z udostępnionych sprawozdań. Sprawozdania pochodzą m.in. od operatorów telekomunikacyjnych, a wraz ze startem systemu SI2PEM każdy podmiot stawiający instalację radiokomunikacyjną, która emituje PEM, ma obowiązek udostępnienia w SI2PEM wyników pomiarów w terminie 30 dni od dnia ich wykonania. Docelowo więc baza będzie stale rosła, a wraz z nowymi instalacjami będzie pojawiać się tam więcej rekordów.

Zobacz: Normy PEM - jest rozporządzenie ministra klimatu w sprawie kontroli ich przestrzegania

System SI2PEM gromadzi także informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to 11 294 - Orange, 11 294 - T-Mobile, 8 939 – P4, 7 597 – Polkomtel

 – wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.

Zobacz: O PEMach na Narodowym - potężna dawka wiedzy o PEM i sieci 5G

Jak korzystać z SI2PEM?

Zaglądając na mapę SI2PEM, zobaczymy dwie główne zakładki. Pierwsza pozwala wyświetlić konkretne dane z pomiarów PEM z filtrowaniem w pięciostopniowej skali od mniej niż 7 V/m do 28 V/m lub więcej. Można też filtrować w podziale na lata oraz w podziale na stacje bazowe wraz z danymi o pasmach i nadajniki DVB-T. Punkty pomiarowe zaznaczone są kolorowymi punktami, a po kliknięciu każdego z nich wyświetlane są dane o natężeniu pola w danym punkcie. Z kolie kliknięcie na stację bazową pozwala pobrać szczegółowe raporty w plikach XLSX

SI2PEM już działa

Punktowe pomiary uzupełniane są przez obliczenia, które pozwalają oszacować wielkość promieniowania na całym terenie. Obliczenia przeprowadzane są na siedmiu potężnych maszynach, a na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe. W sumie więc system składa się z 14 instancji serwerów obliczeniowych, pracujących nieprzerwanie przez 12 godzin. 

Obliczenia obejmują cały teren Polski, który został podzielony na siatkę podstawowych obszarów 1 km x 1 km – w sumie jest ich więc 312 tysięcy. Każdy z tych podstawowych obszarów został dodatkowo podzielony na mniejsze „oczka’ o wielkości 1 m kwadratowego. Estymacja promieniowania na najmniejszych obszarach obejmuje także sąsiednie pola, co zapewnia jeszcze większa dokładność.

SI2PEM już działa

Twórcy systemu przekonują, że dokładność systemu sięga 99,9%. Algorytm estymujący ciągły rozkład pól bazuje na światowych normach obliczenia PEM. Obliczenia zostały dodatkowo zweryfikowane w wybranych punktach dla potwierdzenia ich prawidłowości.

System realizowany jest przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z KPRM w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Zobacz: PEM w Polsce pod kontrolą – informuje MKiŚ
Zobacz: W gminach nie będą już zakazywać 5G? Instytut Łączności kontynuuje szkolenia z SI2PEM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: si2pem.gov.pl

Źródło tekstu: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy