DAJ CYNK

Telewizja TV 2 odpaliła 5G w studyjnej produkcji na żywo

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Łączność 5G, wśród wielu zastosowań, przyniesie także usprawnienia w produkcji telewizyjnej. Duńska telewizja publiczna TV 2 przeprowadziła udane testy transmisji bezprzewodowej 5G podczas programu nadawanego na żywo.

Eksperyment duńskiej telewizji realizowany był wraz z Sony i jej spółką zależną Node-H, specjalizująca się w oprogramowaniu Radio Access Network (RAN). Testy przeprowadzone zostały w prywatnej (niepublicznej) sieci 5G udostępnionej przez operatora Cumucore.

Test wykazał, że łączność 5G może znaleźć zastosowanie w dowolnej produkcji na żywo. Nowy standard komunikacji upraszcza logistykę i zmniejsza liczbę kabli w infrastrukturze.

Nadawali przez 5G z parku Tivoli

Telewizja TV 2 sprawdziła możliwości technologii 5G w trakcie produkcji wieczornego programu rozrywkowego „Go’ aften Live”, emitowanego ze studia w parku Tivoli Gardens w centrum Kopenhagi. W tym celu nadawca oprócz dotychczasowo używanych przewodowych kamer studyjnych wykorzystał również dwa systemy kamer Sony z technologią 5G

W studiu utworzono prywatną sieć 5G. Każda z kamer została do niej podłączona za pośrednictwem modułu Sony CBK-RPU7 i smartfonu Xperia z 5G w roli modemu. Urządzenie CBK-RPU7 pozwala bezprzewodowo przekazywać sygnał HEVC 4K z jakością jak z kamer podłączonych za pomocą okablowania. Sygnał nadawczy otrzymał wysoki priorytet w sieci 5G, co zapewniło bezbłędną synchronizację.

W trakcie transmisji w telewizji TV 2 zespół produkcyjny z powodzeniem wykorzystywał materiał z kamer połączonych za pomocą technologii 5G

Byliśmy pewni wyników testu, ale nawet nas, zaskoczyła wysoka jakość sygnałów pochodzących z kamer z technologią 5G. Dzięki tej próbie możemy wykorzystać kamery z technologią 5G w szerszym kontekście, w tym w produkcjach studyjnych. Przełoży się to na zwiększenie elastyczności naszych procesów produkcyjnych

– ocenił Morten Brandstrup, szef ds. technologii programów informacyjnych w TV 2.

Firmy realizujące projekt przekonują, że osiągnięta jakość odpowiada wysokim wymaganiom jakościowym stawianym przed produkcją na żywo w paśmie najwyższej oglądalności. Jest to w ich ocenie ogromny przełom w rozwoju rozwiązań 5G na potrzeby transmisji TV.

Zobacz: Aukcja 5G. W grudniu pierwsze wnioski o uruchomienie stacji bazowych
Zobacz: Orange uruchomił 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz. Sieć wyraźnie przyspieszyła

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Sony

Źródło tekstu: Sony