Ponad rok temu Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wziął się za porządkowanie częstotliwości przydzielonych operatorom. Zachęceni przez Czytelnika sprawdziliśmy, na jakim etapie te działania są obecnie.
27 kwietnia 2023 roku Prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości z pasma 900 MHz, z których korzystają spółki T-Mobile Polska i Polkomtel (operator sieci Plus). Działania podjęte zostały z powodu chęci uporządkowania pasma i doprowadzenia do sytuacji, w której każdy operator będzie mógł korzystać z nieprzerwanego, ciągłego zakresu. Teraz wygląda to tak, jak na grafice poniżej. Wyraźnie widać, że bloki Plusa i T-Mobile mieszają się ze sobą.
Jeszcze "ciekawiej" jest w pasmie 1800 MHz, gdzie do "mieszanki" zielono-magentowej dochodzi kolor pomarańczowy (Orange Polska) i fioletowy (P4/Play).
Pasmo 1800 MHz, zgodnie z zapowiedziami, również miało zostać uporządkowane, ale trochę później.
Zobacz: UKE porządkuje pasmo 900 MHz. Zmiany dotkną Plusa i T-Mobile
Od kwietnia 2023 roku w zasadzie nie było żadnych nowych informacji w sprawie reshufflingu, czyli porządkowania częstotliwości we wskazanych wyżej pasmach. Dlatego jeden z Czytelników portalu TELEPOLIS.PL przypomniał nam o całej sprawie. Z pytaniami, które zasugerował, udaliśmy się do biura prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którym kieruje p.o. rzecznik prasowy UKE Witold Tomaszewski, współzałożyciel i były redaktor naczelny portalu TELEPOLIS.PL. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
Pytania, które wysłaliśmy do UKE, dotyczyły trzech pasm: 900 MHz, 1800 MHz oraz 800 MHz. Dlaczego 800 MHz? Ponieważ wkrótce odbędzie się aukcja na wolny blok z tego pasma i jeśli zostanie on zarezerwowany dla sieci Orange lub Play, zasoby radiowe operatora-zwycięzcy będą rozdzielone innymi blokami. Teraz to wygląda tak, jak na poniższej grafice.
Przejdźmy zatem do naszych pytań i odpowiedzi udzielonych przez Witolda Tomaszewskiego z UKE.
Porządkowanie 900 MHz zmierza do końca, uzgodniliśmy z operatorami proces, brakuje finalnego, formalnego potwierdzenia z ich strony, żebyśmy mogli wydać odpowiednie decyzje i zakończyć postępowanie. Można szacować, że w I połowie przyszłego roku operatorzy zaczną rekonfigurację swoich stacji.
W paśmie 1800 MHz jesteśmy po pierwszym spotkaniu z operatorami, jeszcze nie wszczęliśmy postępowania. Tematem mocniej zajmiemy się po zakończeniu reshufflingu 900 MHz.
Jednym z motywów działania Prezesa UKE jest zapewnienie efektywności zagospodarowania pasma. Trudno jest przewidywać zakończenie dopiero co rozpoczętej aukcji, ale co do zasady plan jest taki, żeby w każdym paśmie operatorzy mieli do dyspozycji ciągłe bloki.
Zobacz: Wystartowała aukcja na pasma 700 MHz i 800 MHz
Zobacz: T-Mobile polepszył zasięg 5G. Rośnie liczba stacji z pasmem C
Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl, Shutterstock, UKE
Źródło tekstu: UKE, opracowanie własne