DAJ CYNK

Huawei Mobile Services - ekosystem Huaweia odważnie zdobywa rynek

Arkadiusz Dziermański

Artykuł sponsorowany

Huawei inwestuje we własne rozwiązania

Huawei Mobile Services

Sytuacja na rynku wymusiła na Huaweiu szukanie zamienników dla usług Google’a. A w zasadzie tylko przyśpieszenie prac nad gotowymi rozwiązaniami, które w laboratoriach firmy powstawały przez ostatnie lata. Stworzenie ich, nie oszukujmy się, nie byłoby możliwe bez odpowiednio dużych nakładów finansowych. Dzięki temu udało się stworzyć HMS, czyli Huawei Mobile Services. Czyli dynamicznie rozwijające się zamienniki dla usług Google’a.

Huawei nie oszczędza na badaniach i promowaniu własnych rozwiązań. Firma zainwestuje w swój ekosystem okrągły miliard dolarów.

AppGallery z lepszym startem niż nam się wydaje

Mam wrażenie, że ze względu na to, jak dużą i popularną firmą jest Huawei, wymagamy od niej zastąpienia usług Google’a w zasadzie z dnia na dzień. Mimo wszystko AppGallery, czyli odpowiednik sklepu Google Play, nie wygląda na rynkowego nowicjusza.

W sklepie Huaweia znajduje się obecnie kilkadziesiąt tysięcy aplikacji. Niektórzy powiedzą, że to mało, ale z drugiej strony nie jest sztuką stworzyć sklep z milionem tytułów, z których 100 tys. to wariacje na temat Kalkulatora, a kolejnych 200 tys. to motywy. Zamiast tego mamy pełnoprawne zamienniki dla większości popularnych aplikacji Google Play. Wystarczy spojrzeć na listę najpopularniejszych w Polsce tytułów pobieranych z App Gallery. Są to m.in. AliExpress, Allegro, Yanosik, Ipla, Blikx, OLX, Zdrowe Zakupy, czy Joom.

Huawei Mobile Services

W AppGallery znajdziemy popularne nawigacje, jak NaviExpert czy Automapę, są aplikacje sklepów, w tym bardzo popularna Żappka. Jest Office, skaner kodów QR, Onet, gazeta live, Rossmann, Mój T-mobile, Plus online, IPLA, TVP VOD, Viber, Booking… A niedługo dołączą do nich również płatności mobilne Huawei Pay.

O popularności AppGallery świadczą też liczby. Obecnie ze sklepu korzysta 390 mln aktywnych użytkowników na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce.
Czy to bezpieczne? – możecie zapytać. Oczywiście, że tak. Serwery AppGallery, zgodnie z unijnym prawem, znajdują się na terenie Niemiec. Pojawiające się w nim aplikacje przechodzą wszystkie niezbędne testy zgodności i bezpieczeństwa. Z kolei sam sklep może pochwalić się wieloma niezbędnymi certyfikatami, jak choćby ISO 270001 oraz CSA STAR.

Każdy kiedyś zaczynał. Huawei ma wszystko, aby zacząć lepiej niż inni

Huawei Mobile ServicesWszystkie nowe rozwiązania musiały od czegoś zacząć. Kiedy Android debiutował na rynku był wybrakowany, pozbawiony aplikacji i niedopracowany. Na swoją popularność musiał długo pracować. Podobnie jak rozwiązania niekoniecznie z rynku mobilnego, jak choćby Steam, czy Epic Games Store. Ba, nawet Allegro nie było od razu popularne.

Huawei ma ten komfort, że nie startuje od zera. Swój ekosystem buduje od lat, powoli przyzwyczajając użytkowników do kolejnych rozwiązań. Wspomniane na wstępie Motywy to coś, z czego korzystamy od lat. Z kolei sklep AppGallery jest obecny na smartfonach Huawei i Honor od marca 2018 roku, a jeśli mamy starsze urządzenie, to samodzielnie możemy go pobrać pod tym adresem. Pomaga w tym również fakt, że smartfony Huaweia są bardzo popularne i ta popularność stale rośnie. W końcu mówimy tutaj o drugim producencie smartfonów na świecie, który robi wszystko, aby stać się liderem rynku.

Wiele wskazuje na to, że sklep AppGallery oraz cały ekosystem Huawei Mobile Services mogą stać się jednym z najszybciej rozwijających się w historii. Dobitnie mówią o tym liczby. Liczby użytkowników, pobrań aplikacji, a także sprzedaży.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News