DAJ CYNK

Robiłem najgorsze rzeczy. Ten kawałek elektroniki to zmienił

Mieszko Zagańczyk

Artykuł sponsorowany


A co powiecie na EKG w zegarku?

Podwyższone ciśnienie to tylko jeden z problemów dotyczących pracy układu krążenia. Równie istotny jest rytm pracy serca, a wynikające z niego nieprawidłowości prowadzą do udarów mózgu. Na przykład migotanie przedsionków zwiększa zagrożenie udarem aż pięciokrotnie, w Polsce ten problem dotyczy 700 tysięcy osób

Ta przypadłość jest trudna do zauważenia. Pojawia się kołatanie serca, czasami zawroty głowy, duszności czy osłabienie. Takie objawy mogą powodować inne choroby, więc by zdiagnozować problem, warto posłużyć się urządzeniem pomiarowym.

Takim urządzeniem jest właśnie Huawei Watch D. Za dokładność pomiaru odpowiadają w nim trzy elementy. Pierwszy to pokryte powłoką PVD elektrody znajdujące się pod zakrzywionym, szafirowym korpusem, drugi to przycisk, do którego przykłada się palec podczas badania, a trzeci – aplikacja EKG. Funkcja znana już z zegarka Huawei Watch GT 3 Pro cały czas jest udoskonalana, a najnowsza, ulepszona technologia elektrod sprawia, że zbierają one sygnał EKG dokładniej i bardziej responsywnie. W Watchu D podczas pomiaru nie umknie ani jeden impuls.

Huawei Watch D EKG

Sam pomiar jest prosty i wygodny. Wystarczy przez 30 sekund trzymać palec na przycisku. Aplikacja EKG od razu informuje, czy pomiar się powiódł i jaki był jej ogólny wynik. Dokładniejsze dane wraz z wykresem prezentowane są w aplikacji na smartfonie. Można je przejrzeć i w razie wyeksportować PDF z wynikami, by przekazać je lekarzowi. 

Zegarek jest w stanie rozpoznać rytm zatokowy, migotanie przedsionków oraz przedwczesne pobudzenia przedsionkowe i komorowe. Oczywiście i w tym przypadku mówimy o danych pozwalających na uzyskanie wstępnej diagnozy, która może nas skłonić do wizyty u lekarza.  

Być jak człowiek pierwotny

Huawei Watch D pomiar

Smartwatchy używam od lat, ale dopiero niedawno w pełni zrozumiałem wagę jeszcze jednego czynnika – pomiaru tętna. Zazwyczaj korzystałem z tej funkcji podczas biegania, by mieścić się w pożądanej przeze mnie strefie tętna i w ten sposób na przykład przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, a nie zwiększyć wydolność organizmu.

A po co pulsometr na co dzień? Okazuje się, że również ma duże znaczenie. Jednym ze zdrowotnych błędów Polaków jest ignorowanie prostych parametrów pracy serca – takich właśnie jak tętno. A zbyt wysoki puls to przypadłość dotycząca milionów osób w Polsce.

Jak oszacowali naukowcy, człowiek pierwotny miał ciśnienie krwi na poziomie 120/80 mm Hg, a puls – mniejszy niż 60 uderzeń na minutę. Choć nasi praprzodkowie narażeni byli na liczne zagrożenia nagłej utraty życia, jak choćby ataki drapieżnych zwierząt, to na choroby serca nie mogli narzekać. 

A jakie dziś mamy tętno? Normą jest wynik powyżej 80 uderzeń na minutę, a codzienne stresy sprawiają, że serce przyspiesza nawet do 100 uderzeń. A to również jest istotnym czynnikiem, wpływającym na złą kondycję organizmu.

Huawei Watch D tętno

Naukowcy przedstawiają to w obrazowy sposób. Ich zdaniem serce człowieka zostało „zaprojektowane”, by uderzyć 3 miliardy razy w ciągu życia. Ergo – zmniejszenie średniej wartości pulsu z 70 uderzeń na minutę do 60 sprawi, że życie człowieka wydłuży się z 80 do 90 lat

Tę zależność widać też w świecie zwierząt. Żółw osiąga zaledwie 6 uderzeń serca na minutę i żyje 200 lat. U myszy puls dochodzi do 240 uderzeń na minutę, a jej życie kończy się po około 5 latach. To porównanie należy traktować trochę jak anegdotę, jednak także jako wskazówkę na co dzień – bądź jak żółw, a nie mysz.

Obniżenie średniej liczby uderzeń na minutę możliwe jest m.in. dzięki zachowaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego, redukcji wagi ciała, a przede wszystkim regularnej aktywności fizycznej. Prawda, że układa się to wszystko w zgrabną całość? Zegarek z pomiarem ciśnienia, EKG i dobrym pulsometrem staje się bardzo przydanym narzędziem w dążeniu do zdrowego serca, lepszego samopoczucia i dłuższego życia.

Huawei Watch D sport

Huawei Watch D zapewnia bardzo dokładny, nieustanny pomiar tętna w czasie rzeczywistym. Ulepszone technologia TruSeen 5.0+ wykorzystuje 8 czujników fotoelektrycznych rozmieszczonych w formie pierścienia i dwie grupy źródeł światła. Osłaniające czujnik szafirowy szkło redukuje zewnętrzne zakłócenia świetlne.

Po co w zegarkach pomiar stresu?

Wiele zegarków ma aplikację do monitorowania stresu. No dobra, ale po co właściwie taka funkcja? 

Takie pytanie zadaje sobie wielu użytkowników, a odpowiedź jest bananie prosta. Przeciągający się stres bardzo negatywnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia. Silny stres podnosi ciśnienie, a w dalszej perspektywie przyczynia się do powstawania skrzepów. Efekt? Zablokowanie naczyń krwionośnych i zatrzymanie przepływu krwi. Stres to jeden z zabójców naszych organizmów: ma swój duży udział w zawałach, udarach czy chorobach tętnic obwodowych.

Huawei Watch D stres

Regularne monitorowanie i obniżanie poziomu stresu nie jest więc dodatkiem „żeby był” – to także ważny element kompleksowej dbałości o zdrowie. Huawei Watch D również wyposażony jest w pomiar stresu, co stanowi skuteczne uzupełnienie ciśnieniomierza w zegarku. Analizując w smartfonowej aplikacji Zdrowie, jaki poziom stresu osiągnęliśmy w poszczególnych dniach, możemy wysnuć też wnioski, co pomaga w jego zwalczaniu.

Stres to także mój problem. Czasami dopada mnie zupełnie bez przyczyny i odbiera siły nawet w pozornie bezpiecznych sytuacjach. I choć nie za bardzo potrafię obniżać ten nieprzyjemny stan ćwiczeniami oddechowymi, czyli w polecany często sposób, to dzięki zegarkowi zauważyłem, że mi osobiście pomagają po prostu spacery, zwłaszcza gdy połączę z jakąś terenową grą GPS. 

Huawei Watch D infografika

A co ze stresem, gdy nie ma czasu na spacery? Na przykład w czasie pracy? Cóż, może jednak spróbuję jeszcze raz tych ćwiczeń oddechowych w Huawei Watch D.

Huawei Watch D to asystent zdrowego trybu życia

Dzięki zegarkowi Huawei Watch D mogę także zadbać o inne aspekty zdrowego życia. W nocy z pomocą przychodzi funkcja monitoringu snu, która rozpoznaje nie tylko jego poszczególne fazy, ale także późniejsze drzemki. Bezsenność dotyka jedną trzecią, a według niektórych badań nawet 50% Polaków. Sam jestem w tym gronie, a pomiar snu pozwala mi dążyć do polepszenia wyników.


W zegarku Huawei Watch D nie brakuje oczywiście pomiaru natlenienia krwi SpO2, co przydaje się do aklimatyzacji podczas wędrówek w górach, a na co dzień pozwala wcześniej wykryć problemy z płucami i oddychaniem. Pamiętacie tego złego wirusa z 2019 roku?

Sygnał, że coś jest nie tak z organizmem, dostarcza także termometr, mierzący temperaturę skóry. Co daje taki wskaźnik? Nie zastąpi klasycznego termometru, ale pozwala zaobserwować niepokojące objawy przy założeniu, że w typowych warunkach temperatura na nadgarstku to średnio 32-34 stopnie C. Jeżeli jest więcej, trzeba uważniej obserwować swój organizm.

Zegarek Huawei Watch D to także pomoc dla osób aktywnych. Do dyspozycji jest ponad 70 trybów sportowych, a dokładność pomiarów podczas treningów gwarantują nie tylko pulsometr czy krokomierz, ale lokalizacja GPS.

Huawei Watch D współpracuje z każdym smartfonem, więc mając urządzenie innej marki, również można z niego korzystać. A żaden inny zegarek na rynku nie daje tak wszechstronnej analizy zdrowia i aktywności, żaden też nie pozwala tak dogłębnie zadbać o swoje zdrowie – o serce i o całe ciało.

Huawei Watch D i  smartfon

Ja już mam pomysł, jak zmienić swoje życie. A Ty, czy wiesz już, co i jak zrobić?

Sugerowana cena detaliczna smartwatcha Huawei Watch D wynosi 1799 zł. W okresie do 27 listopada 2022 r. będzie on dostępny w ofercie specjalnej, w ramach której jego nabywcy otrzymają wagę HUAWEI Smart Scale 3 za 1 zł. Szczegółowe informacje tutaj.

Materiał reklamowy na zlecenie Huawei Polska.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl