DAJ CYNK

Plus ma 25 lat! Przez ćwierć wieku świat zmienił się na plus

Marian Szutiak (msnet)

Artykuł sponsorowany

Plus 5G telefon


Coraz szybszy Internet mobilny, początki sieci 5G

Ostatnie dziesięciolecie w sieci Plus stało pod znakiem rozwoju szybkiego Internetu. Jeszcze w 2010 roku operator sieci rozpoczął testy transmisji danych w technologii LTE, a rok później udostępnił ją swoim klientom. W 2012 roku Plus osiągnął rekordową szybkość transmisji danych w pasmie 1800 MHz – 150 Mb/s, a rok później – jako pierwszy w Polsce – wprowadził na rynek smartfony z obsługą LTE. Dzięki temu mogliśmy mieść szybki Internet zawsze przy sobie.

W 2014 roku w Plusie pojawił się program smartDOM. Pozwalał on łączyć usługi i cieszyć się atrakcyjnymi zniżkami na abonament. To był początek coraz popularniejszej obecnie konwergencji. Zaczęło się opłacać mieć u jednego operatora na przykład telefon i Internet, a później dołączyły do tego również inne usługi. W tym samym roku powstała marka Plush dedykowana młodzieży, z prostymi zasadami i niskimi kosztami.

Internet mobilny w Plusie nadal przyspieszał – w 2016 roku osiągnął już 300 Mb/s, wciąż z użyciem technologii LTE. W 2020 roku Plus zaskoczył wszystkich i jako pierwszy wprowadził w Polsce sieć 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2600 MHz TDD. Maksymalna szybkość technologiczna takich łączy wynosi 600 Mb/s, czego mobilna konkurencja może póki co tylko pozazdrościć. Redakcja Telepolis.pl sprawdziła szybkość plusowego 5G w różnych lokalizacjach, odnotowując najlepszy wynik w Poznaniu – 533 Mb/s.

Plus 5G GSM


Plus w 2021 roku

Dzisiejszy Plus to przede wszystkim innowacja i rozwój, ale również troska o środowisko i lepsze życie. Wskazuje na to między innymi wprowadzona niedawno identyfikacja wizualna. Nowy logotyp sieci został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o przejrzystości i łatwości jego odbioru przez klientów. To również pokazanie, że Plus jest pełnoprawnym członkiem Grupy Polsat Plus.

Grupa Polsat Plus harmonizacja marek

Operator sieci Plus koncentruje się głównie na upowszechnieniu mobilnego dostępu do Internetu, w tym najnowocześniejszej technologii 5G, w przypadku której wciąż jest liderem. Z najszybszej sieci piątej generacji w Polsce może korzystać już ponad 40% Polaków – to ponad 15 milionów mieszkańców ze wszystkich 16 województw.

Plus mapa zasięgu


Ciekawostki:

  • Dotychczas klienci Plusa wydzwonili ponad 340 miliardów minut, a łączny czas trwania połączeń wychodzących wyniósł ponad 646 437 tys. lat. A to wszystko przez 25 lat.
  • Dostęp do Internetu w Plusie zapewnia obecnie ponad 8000 stacji.
  • Najwyżej położona stacja LTE jest na Kasprowym Wierchu (2000 m n.p.m.), z kolei najgłębiej zainstalowana znajduje się w kopalni w Wieliczce (130 m p.p.m.).
  • Do tej pory w sieci Plusa przetransmitowano ponad 6,2 eksabajta (6200 petabajtów) danych. 1 eksabajt to 1000000000000000000 bajtów. Dla porównania, aby wykorzystać jeden eksabajt danych, trzeba by rozpocząć wideokonferencję ponad 230 tys. lat temu, a według niektórych obliczeń 5 eksabajtów równa się wszystkim słowom kiedykolwiek wypowiedzianym przez ludzi.
  • Od 1996 roku z usług Plusa nieprzerwanie korzysta 3015 klientów.
  • Numery ratunkowe Plusa w górach i nad morzem działają już ponad 20 lat.
  • Plus od 1998 roku wspiera polską siatkówkę, będąc głównym sponsorem reprezentacji kobiet i mężczyzn.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay, Plus, Telepolis, Unsplash

Źródło tekstu: Plus, Wikipedia, wł.