DAJ CYNK

Sieci kampusowe to jedno z kluczowych zastosowań 5G. Zobaczcie, jak się to robi w Orange

Mieszko Zagańczyk

Artykuł sponsorowany

Sieci kampusowe 5G budowane przez Orange

Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Ciekawe wdrożenia sieci kampusowych 5G ma na swoim koncie Grupa Orange. Przyjrzyjmy się trzem ciekawym przypadkom.

We Francji jedna z większych sieci kampusowych 5G stworzona została na potrzeby firmy Schneider Electric. Obejmuje ona obszar 2000 m2 i umożliwia przesyłanie olbrzymich ilości danych z prędkością powyżej 1 Gb/s. Dzięki temu teren fabryki Schneidera ma zapewnioną niezawodną łączność wykorzystywaną między innymi w systemach rozszerzonej rzeczywistości (AR). Chociaż brzmi to trochę jak science-fiction, to takie technologie i usługi stają się już standardem w nowoczesnym przemyśle.

Pracownicy fabryki Schneider Electric wyposażeni zostali w podłączone do sieci 5G tablety z aplikacją AR. Wystarczy, że sfilmują wybrany obiekt, a natychmiast uzyskują dane o jego statusie, przyszłych konserwacjach lub częściach wymagających wymiany. Korzyści z takiego rozwiązania są oczywiste – wzrasta efektywność operacyjna i skraca się czas przestojów. Czynności konserwacyjne przebiegają sprawniej, a liczba błędów ludzkich jest minimalizowana. 


Kolejne wdrożenie sieci kampusowej miało miejsce w porcie w Antwerpii, czyli drugim po Rotterdamie największym porcie przeładunkowym w Europie. Tu szczególnie widać, jak duże znaczenie ma niezawodność, zasięg i pojemność sieci, czyli cechy nieosiągalne dla sieci WLAN. W Antwerpii do kampusowej sieci 5G podłączone są holowniki, które w czasie rzeczywistym przesyłają do centrum kontroli dane z kamer, radarów oraz sonarów.

Sieć 5G pozwala także na stałą komunikację wideo, prowadzoną między współpracującymi holownikami. Dotychczas podczas holowania dużych jednostek operator holownika na dziobie nie widział, jakie działania podejmuje operator holownika na rufie, co prowadziło do groźnych sytuacji. Kamery podłączone do sieci 5G niosą także pomoc podczas ustalania przyczyn wypadków i incydentów. Dzięki temu Antwerpia mogła w swoim porcie zwiększyć liczbę obsługiwanych statków i podwyższyć bezpieczeństwo podczas ich holowania.

Ciekawym przykładem sieci kampusowej 5G jest nowe wdrożenie w zakładzie LACROIX Electronics we Francji. Orange zaprojektował i zbudował tam wewnętrzną sieć 5G wykorzystującą urządzeniach firmy Ericsson. Celem tej instalacji była realizacja koncepcji zakładu modułowego i ulepszenie technicznego zarządzania budynkami.

W pomieszczeniach na terenie zakładu zainstalowano cztery wewnętrzne anteny 5G, nadające na częstotliwościach umożliwiających pokrycie całej przestrzeni produkcyjnej. Dzięki kampusowej sieci 5G przedsiębiorstwo zyskało większą elastyczność w organizacji pracy maszyn i możliwość wykorzystania ich w zależności od zapotrzebowania. Sieć 5G oznacza także lepszą kontrolę jakości. Wykonane w wysokiej rozdzielczości zdjęcia procesów elektronicznych pozwalają pracownikom zweryfikować w czasie rzeczywistym jakość spoin i obecność komponentów. Procesy te usprawnia dodatkowo uczenie maszynowe.

Na tym jednak nie koniec. Orange wraz z LACROIX Electronics testuje wykorzystanie 5G do zarządzania technicznego infrastruktury. Eksperyment prowadzony jest w kontrolowanym środowisku, w którym produkowane są karty elektroniczne dla przemysłu lotniczego. Ich montaż wymaga ścisłej kontroli temperatury i regulacji hydrometrycznej, aby zapobiec uszkodzeniom. Takie wdrożenia wiąże się z zastosowaniem bardzo dużej liczby czujników, co z kolei bez 5G byłoby niemożliwe lub po prostu nieopłacalne ze względu na ogromne zużycie energii. Sieć 5G jest w stanie obsłużyć do 1 miliona czujników na km². To wielkość nieosiągalna dla technologii starszego typu.

Wykorzystanie 5G pozwoli także na obliczenie śladu węglowego i zużycia energii niezbędnej do produkcji każdego produktu. Niesie to więc ze sobą korzyści nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. 

Artykuł powstał we współpracy z Orange Polska

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange Polska, LACROIX Electronics, Schneider Electric, Ericsson, Pexels