DAJ CYNK

Komputer gamingowy od 2 do 16 tys. zł - polecane zestawy styczeń 2022

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Poradniki

Czemu karty graficzne są takie drogie?

To kwestia, która została już omówiona na wszelkie możliwe sposoby. Niestety, w tym samym czasie nałożyło się na siebie kilka niefortunnych zdarzeń oraz czynników, które doprowadziły do aktualnej sytuacji. 

Po pierwsze, to pandemia, która doprowadziła do czasowego zamknięcia lub ograniczenia produkcji w wielu fabrykach. W krótkim czasie wytworzyły się ogromne braki, które do dzisiaj są niemożliwe do nadrobienia. Po drugie, to też pandemia. Ludzie na niemal cały świecie zostali zmuszeni do siedzenia w domach i zaczęli szukać albo alternatywnej formy rozrywki, albo urządzeń do pracy z domu. Chociaż podaż spadła, to jednocześnie wzrósł popyt na elektronikę, w tym konsole i karty graficzne.

Komputer gamingowy do... Polecane zestawy na styczeń 2022

Zobacz: Palit GeForce RTX 3070 JetStream OC – test mocnej karty graficznej

Po trzecie, to oczywiście górnicy kryptowalut. Ceny Ethereum i innych walut wydobywanych za pomocą GPU tak wzrosły w ciągu kilku miesięcy, że ich wydobywanie stało się niezwykle opłacalne. Górnicy, w czasie kryzysu, byli w stanie dużo więcej zapłacić za wydajne karty graficzne, bo te szybko im się zwracały. Jednocześnie gracze musieli miesiącami czekać na swoje egzemplarze i tak zapotrzebowanie rosło, a kart nie przybywało. Resztą wystarczy dopowiedzieć sobie samemu.

Do tego dochodzi kilka innych czynników — rosnąca inflacja, wojna handlowa USA z Chinami, czy też kryzys energetycznych w Państwie Środka, który doprowadził do czasowego wyłączania fabryk. Niestety, szansy na szybką poprawę nie ma. Prawdopodobnie pod koniec 2022 roku pojawi się niewielkie światełko w tunelu, ale dopiero w 2023 jest szansa na powrót do względnej normalności. Względnej, bo ceny kart graficznych już nigdy mogą nie wrócić do wcześniejszych poziomów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gorodenkoff, DMegias / Shutterstock.com