DAJ CYNK

USB typu C, microUSB, USB 3.0, Lightning... Czym to się wszystko różni?

Henryk Tur (HTur)

Poradniki

Zacznijmy od końcówki, czyli wtyczek

Kabel USB do ładowania telefonu ma z reguły dwie wtyczki. Jedną do podłączenia do źródła zasilania, drugą do podpięcia do naszego telefonu. Po stronie zasilania jest to najczęściej duże, prostokątne w przekroju USB typu A (rzadziej USB-C), natomiast po stronie urządzenia zasilanego, najczęściej spotkamy obecnie najpopularniejsze USB-C, starsze microUSB lub Lightning w przypadku iPhone'ów. A wyglądają one tak:

  • microUSB - płaskie złącze o trapezoidalnym przekroju, do telefonu podepniesz je tylko jedną stroną,
  • USB typu C - płaskie złącze, o zaokrąglonych krótkich krawędziach, z wnęką w środku, pasujące do gniazda telefonu niezależnie od tego, którą stroną wtykamy przewód,
  • Lightning - dosyć stary już standard Apple'a - pasuje do iPhone'ów i starszych modeli iPadów. Wtyczka jest również dwustronna, relatywnie mała i płaska.

  • USB typu A - jest to prostokątne łącze, stosowane przy klawiaturach, myszkach, a także kamerkach internetowych i innych akcesoriach zewnętrznych
  • USB typu B - zazwyczaj znajduje zastosowanie w drukarkach; jest bardziej kwadratowe w przekroju od typu A; standard ten jest obecnie uznawany za archaiczny

Dobry przewód USB do telefonu? To nie takie proste

Jeśli masz smartfon - a z pewnością masz - czy tablet, z pewnością codziennie korzystasz z kabla USB do ładowania swojego urządzenia. W jaki sposób się to odbywa? Kabel USB 2.0 ma dwa przewody zasilające oraz dwa przesyłające dane w jednym kierunku. W USB 3.0 pojawiły się dodatkowe cztery do transferu danych, umożliwiające wysyłanie ich w obu kierunkach w tym samym czasie.

W przypadku klasycznych złączy w komputerze, napięcie jest niskie. Dla USB 2.0 może być to od 4,75 V do 5,25 V, a przy 3.0 - między 4,45 V a 5,25 V. Podczas ładowania telefonów ładowarkami zarówno napięcie, jak i natężenie prądu mogą być jednak znacznie wyższe, co niekiedy wymaga specjalistycznych przewodów. Dla przykładu najszybsze ładowarki Huaweia oferują do 10V i do 4A, dla uzyskania mocy nawet 40W, ale tak szybko ładują jedynie poprzez oryginalne przewody, z charakterystycznie zabarwionym na fioletowo wnętrzem złącza USB-C.

Bardziej uniwersalne standardy ładowania, takie jak Quick Charge czy Power Delivery nie zmuszają do zakupu przewodu konkretnego producenta. Standardom ładowania dokładniej przyjrzymy się w oddzielnym artykule, w tym skupiliśmy się przede wszystkim na tym, by dane z telefonu i na telefon (czy inne urządzenie) były transferowane możliwie jak najszybciej. Oznaczenie USB 3.2 Gen 1 lub USB 3.2 Gen 2 na opakowaniu powinno być dla Was cenną wskazówką. I raczej nie będzie ono ukryte - wyższy koszt produkcji sprawia, że producenci chętnie tym się chwalą. Co ważne, przewody o wyższym standardzie są w pełni kompatybilne z poprzednimi generacjami USB - nie ma więc ryzyka zakupu zbyt nowoczesnego przewodu.

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News