DAJ CYNK

Napraw Intel Core i9 za 30 zł. To serio działa!

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Naprawiamy procesor Intel Core i9 za jedyne 30 złotych
Opakowanie i budowa

Thermalright BCF (bending corrector frame) można kupić zarówno w polskich sklepach, jak i ściągnąć na własną rękę z Chin za sprawą portali typu Aliexpress czy Shopee. Cena to od 25 do 50 złotych. Wszystko zależy od sprzedawcy i tego jak szybko chcecie mieć produkt u siebie. Do wyboru są cztery wersje kolorystyczne - czerwona, srebrna, niebieska oraz czarna.

Produkt przychodzi do nas w niewielkim pudełku. Nadrukowano na nim podstawowe informacje oraz dorzucono naklejkę udowadniającą oryginalność. W środku zaś są dwa woreczki strunowe - jeden z ramką Thermalright BCF, druga z kluczem imbusowym i 2 gramami wydajnej pasty termoprzewodzącej Thermalrigth TF7. Całość dopełnia "instrukcja obsługi". Ale po pierwsze jest ona wielkości wizytówki, po drugie całkowicie po chińsku. Przydatne są więc tylko piktogramy

Naprawiamy procesor Intel Core i9 za jedyne 30 złotych

Thermalright Bending Corrector Frame ma wymiary 50 x 70 x 6 milimetrów i waży 20 gramów. Urządzenie wykonane jest z aluminium i podklejona gumowymi podkładkami. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Brak tutaj ostrych lub nierównych krawędzi, a całość jest płaska i ma taką samą grubość w każdym miejscu.

Naprawiamy procesor Intel Core i9 za jedyne 30 złotych

Instalacja na płycie głównej

Montaż Thermalright BCF jest pozornie bardzo prosty i szybki. Wystarczy odkręcić cztery wkręty znajdujące się już na płycie głównej, ostrożnie zdjąć fabryczny zatrzask, a następnie nałożyć ramkę i użyć wcześniej wspomnianych wkrętów. Później montujemy standardowo nasz cooler CPU. Czekają jednak na nas przynajmniej dwie pułapki.

Pierwsza, najbardziej oczywista dla jakiegokolwiek entuzjasty, acz i tak o niej wspomnę - nie możecie upuścić niczego na gniazdo LGA 1700. Inaczej wygniecie piny i albo uśmiercicie płytę główna i będziecie musieli kupić nową, albo czeka was prostowanie z lupą i igłą w ręku (lub wizyta w serwisie komputerowym).

Druga kwestia to dokładność i siła z jaką przykręcacie wkręty. Przede wszystkim trzeba to robić po przekątnej, tak by siły rozkładane były równomiernie i nie dochodziło do zbędnych naprężeń. Znaczenie ma liczba obrotów, a nawet kąt z jakim to robicie. Jeśli któryś z rogów ramki będzie mocniej dokręcony to możecie otrzymać gorsze wyniki niż z fabrycznym zatrzaskiem.

Naprawiamy procesor Intel Core i9 za jedyne 30 złotych
Rady?
Zacznijcie od położenia komputera na boku na stole lub podłodze. Musi leżeć płasko. Zapewnijcie sobie też sporo miejsca, dobre oświetlenie i brak "przeszkadzaczy" - zwierzęta domowe, członkowie rodziny, otwarta butelka stojąca obok muszą poczekać. Po położeniu ramki na procesorze i wsunięciu wkrętów w otwory każdy z wkrętów przekręcie w drugą stronę aż nie usłyszycie cichego kliknięcia - to znak, że wyrównał się w pionie.

Następnie wykonujecie delikatne pół obrotu dołączonym kluczem, który trzymacie tylko dwoma palcami - wskazującym i kciukiem. Lewy górny róg, prawy dolny róg, lewy dolny róg; prawy górny róg. Kontynuujecie to do momentu poczucia jakiegokolwiek oporu. Każdy wkręt ma być wkręcony dokładnie z taką samą siłą. Jeśli po wszystkim możecie między ramkę, a płytę główną minimalnie wsunąć czubek paznokcia lub kawałek kartki to prawdopodobnie jest wszystko OK. Jeśli nie to znaczy, że zapewne przesadziliście z siłą.

Oczywiście ostateczny werdykt będzie wiadomy po zainstalowaniu chłodzenia procesora i pierwszych testach. Najlepiej w programach syntetycznych (np. AIDA64). Nie ma się ani co śpieszyć, ani tym bardziej stresować. Nawet w naszym przypadku pierwsza instalacja okazała się nieudana, a temperatury nie były wcale lepsze.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak, Thermalright