DAJ CYNK

Test LG V40 ThinQ - muzyczny mistrz powraca

Damian Szerszeń (damianoo)

Testy sprzętu

Wyświetlacz

LG V40 ThinQ został wyposażony w ekran o przekątnej 6,4 cala wykonany w technologii OLED. Wyświetlacz ma panoramiczne proporcje (19,5:9) i imponującą rozdzielczość 1440 x 3120 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi 537 ppi, co oznacza, że ostrość wyświetlanego obrazu stoi na najwyższym poziomie. Podobnie jest z kontrastem, co jest zasługa technologii, w której został wykonany ekran. Nie mam także uwag co do odwzorowania kolorów, chociaż domyślna temperatura barwowa była dla mnie nieco zbyt zimna. Na szczęście w ustawieniach znajdziemy rozbudowane możliwości dostosowania parametrów obrazu do własnych potrzeb.

W górnej części ekranu znajdziemy dość szerokie wcięcie, które możemy ukryć z poziomu ustawień. Negatywnym zaskoczeniem jest natomiast działanie funkcji ukrywania wcięcia, które działa tylko w niektórych aplikacjach (głównie tych od LG). Może to być co najmniej irytujące, szczególnie dla osób przyzwyczajonych do maskowania wcięcia, które w innych smartfonach działa zawsze.

Ustawienia wyświetlacza zawierają wiele przydatnych opcji, wśród których warto wspomnieć chociażby o funkcji Always On Display z ogromnymi możliwościami personalizacji. Ponadto znajdziemy również tryb HDR (LG V40 wspiera standard HDR 10), możliwość zmiany rozdzielczości ekranu celem zmniejszenia zużycia baterii oraz możliwość dostosowania systemowych przycisków dotykowych. Oczywiście znajdziemy także filtr światła niebieskiego oraz automatyczne sterowanie jasnością ekranu.

Interfejs

Smartfon działa pod kontrolą systemu Android 8.1 Oreo, co było dla mnie niemałym zaskoczeniem. Co więcej, egzemplarz testowy do końca testów nie znalazł dostępnej aktualizacji do wersji 9.0 Pie. Jeśli to samo spotka finalnych nabywców, będzie można mówić co najmniej o ogromnym rozczarowaniu. Nakładka systemowa przygotowana przez LG jest przejrzysta, choć nie umożliwia tak szerokich możliwości konfiguracji jak rozwiązania konkurentów. Zabrakło przede wszystkim możliwości ustawienia ciemnej wersji kolorystycznej interfejsu, by wykorzystać wszystkie zalety ekranu OLED. Na plus zaliczam natomiast obecność funkcji Smart Doctor, umożliwiającej wygodne zarządzanie takimi elementami jak zużycie baterii i pamięci, wraz z opcjami łatwej optymalizacji urządzenia oraz diagnostyki poszczególnych funkcji. Przydatna jest również funkcja Context Awareness, dzięki której możemy zautomatyzować czynności takie jak zmiana trybu dźwięku, włączenie/wyłączenie WiFi i Bluetooth w zależności od lokalizacji urządzenia.

Jak przystało na LG, dostępna jest również wygodna funkcja KnockON, dzięki której możemy wybudzić ekran poprzez dwukrotne stuknięcie ekranu, co przydaje się ze względu czujnika odcisków palców zlokalizowanego na tyle obudowy. Wspomniany czujnik rozpoznaje palec bardzo szybko i radzi sobie z odblokowaniem urządzenia w każdych warunkach. LG V40 ThinQ został także wyposażony w funkcję odblokowania urządzenia za pomocą twarzy, przy czym działa ona w oparciu o przedni aparat i bez problemu udało się odblokować urządzenie po przyłożeniu np. zdjęcia wyświetlonego na ekranie innego smartfonu.

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News