DAJ CYNK

Motorola wie, jak robić flagowce. Test telefonu Edge 40 Pro

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Motorola Edge 40 Pro fotografowanie


Aparaty fotograficzne

Fotograficzny zestaw Motoroli Edge 40 Pro składa się z dwóch tylnych aparatów o rozdzielczości 50 Mpix oraz jednego o rozdzielczości 12 Mpix. Dwa pierwsze aparaty (główny z OIS oraz ultraszerokokątny z funkcją makro) robią domyślnie zdjęcia o rozdzielczości 12,5 Mpix. Trzeci aparat to teleobiektyw z powiększeniem optycznym 2X.

Motorola Edge 40 Pro tylny aparat

Przedni aparat ma jeszcze bardziej imponującą rozdzielczość, bo aż 60 Mpix, ale domyślnie robi zdjęcia o rozdzielczości 15 Mpix. O ile jednak tylne aparaty można przełączyć na natywną rozdzielczość przy użyciu odpowiedniego trybu pracy aparatu (po restarcie wraca mniejsza rozdzielczość w trybie Zdjęcie), przedni aparat możemy na stałe przełączyć na wysoką rozdzielczość, czyli 60 Mpix.

Aplikacja Aparat jest prosta w obsłudze, a większość użytecznych opcji można znaleźć z poziomu ekranu głównego. Znajdziemy w niej kilkanaście trybów pracy, w tym między innymi tryb PRO, dający dostęp do ręcznych ustawień najważniejszych parametrów zdjęć czy możliwość zapisania ich w formacie RAW, Podwójny zapis (zdjęcia lub filmy jednocześnie z przedniego i tylnego aparatu)oraz Nocne zdjęcie.

Motorola Edge 40 Pro zrzuty - aparat

Jakość zdjęć i filmów

W świetle dziennym główny aparat Motoroli Edge 40 Pro potrafi robić bardzo dobre zdjęcia. Są one pełne szczegółów, ostre i ładne kolorystycznie. Szumy są z kolei trzymane w ryzach i nie rzucają się w oczy. Przyczepić się można do czasem zbyt wysokiego kontrastu. Pozostałe aparaty radzą sobie trochę gorzej, ale wyniki ich pracy również są zadowalające.

Dwa aparaty, główny i ultraszerokokątny, mogą robić zdjęcia z pełną rozdzielczością 50 Mpix. Teoretycznie zdjęcia takie są bardziej szczegółowe, ale nie zawsze to widać. A poza tym zajmują więcej miejsca, więc ich użyteczność nie jest zbyt wysoka.

Motorola Edge 40 Pro oferuje tryb nocny, który może być włączany automatycznie (Automatyczne Nocne zdjęcie) lub ręcznie (trym Nocne zdjęcie) i zdecydowanie warto z tego korzystać. Zdjęcia wypadają wtedy całkiem nieźle, szczególnie w przypadku głównego aparatu, choć kolory nie zawsze są takie, jakie być powinny (patrz przedostatnie zdjęcie w galerii poniżej). Poniżej kilka ujęć z różnym powiększeniem, zrobionych z ręki.

Jak wspomniałem wcześniej, aparat ultraszerokokątny potrafi robić zdjęcia z bardzo małej odległości, czyli makro. Kilka przykładów poniżej.

Przedni aparat również potrafi zrobić dobre jakościowo zdjęcia, które domyślnie mają rozdzielczość 15 Mpix. I w zasadzie nie ma potrzeby, by to zmieniać. Zdjęcia są szczegółowe, mają również szeroki zakres dynamiki i dobrze oddają naturalny kolor skóry.

Motorola Edge 40 Pro potrafi nagrywać wideo w maksymalnej jakości 8K z szybkością 30 klatek na sekundę. Dotyczy to głównego aparatu i w porównaniu z nagraniami 4K są nieco bardziej szczegółowe, ale kosztem zmniejszenia zakresu dynamiki. Główny aparat oferuje przydatną stabilizację optyczną, natomiast jeśli nagrywamy wideo w jakości do 4K@60fps możemy również skorzystać ze stabilizacji elektronicznej, co przyda się podczas nagrywania z ręki lub w ruchu. Z kolei przy nagrywaniu filmów w jakości 1080p i 30 klatkach na sekundę możemy użyć stabilizacji poziomej. Dzięki niej nagranie będzie wykonane zawsze w poziomie, niezależnie od tego, jak będziemy trzymać telefon.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl