DAJ CYNK

Xiaomi Redmi Note 10 Pro: coraz bliżej ideału. To świetny telefon z jedną wadą

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

System i aplikacje

Podobnie jak wiele innych telefonów Xiaomi wydanych w ostatnim czasie, Redmi Note 10 Pro pracuje pod kontrolą Androida 11 z interfejsem MIUI 12. W testowanym egzemplarzu było to oprogramowanie z numerem 12.0.7. Telefon Redmi Note 10 Pro znalazł się na liście modeli z zapowiedzianą aktualizacją do MIUI 12.5, ale dokładna data udostępnienia OTA nie jest znana.

Użytkownicy niektórych telefonów z MIUI 12 narzekają na liczne błędy i brak stabilności tej wersji nakładki Xiaomi. Na szczęście w Redmi Note 10 Pro żadnych takich problemów nie miałem – telefon działał stabilnie, nic się nie zawieszało, nie było też żadnych „czarnych ekranów” ani innych tego typu utrudnień. Jedynym mankamentem jest wspomniane już przycinanie animacji systemowych i drobne opóźnienia podczas działania niektórych aplikacji. Komfort używania telefonu nie jest największy, ale nie ma też krytycznych wad systemu.

Co mnie miło zaskoczyło, podczas testów Redmi Note 10 Pro nie pojawiły mi się ani razu reklamy, które były zmorą starszych modeli. AKTUALIZACJA: później jednak reklamy zaczęły mnie atakować ze zdwojoną mocą, niestety jest to bardzo denerwujące i trudno je powyłączać.

Redmi Note 10 Pro
Wraz z MIUI 12 w Redmi Note 10 Pro użytkownik otrzyma solidny zestaw własnych aplikacji Xiaomi, znanych też z innych modeli marki. Na pewno przydać się mogą takie narzędzia, jak Panel sterowania (optymalizuje działanie systemu) wraz z dostępnym osobno modułem Sprzątacz. 

Ciekawostką jest także aplikacja Muzyka dająca m.in. dostęp do nagrań z YouTube, przy czym inaczej niż oryginalnej apce Google’a, można bez usługi Premium słuchać muzyki z YT w tle. Po zminimalizowaniu Muzyki na pulpicie wyświetlany jest element sterujący, pozwalający zmieniać lub zatrzymywać utwory. 

Przydatna może się tez okazać aplikacja Mi Video, która pozwala agregować w jednym miejscu filmy z serwisów społecznościowych, jak TikTok, Facebook czy Twitter. Do tego w poszczególnych folderach producent umieścił sporo dodatkowych narzędzi jak radio FM, dyktafon, nagrywanie ekranu, skaner kodów, kompas, pilot czy notatki. Xiaomi dostarcza też własną przeglądarkę internetową, jest też Chrome, preinstalowany  razem z dużym katalogiem aplikacji Google’a.     

Redmi Note 10 Pro
Znalazło się też trochę apek o wątpliwej przydatności, jak Amazon Shopping czy Booking, ale można je odinstalować, podobnie jak usunąć sugestie aplikacji nie zainstalowanych, ale już umieszczonych jako skróty.

W menu ustawień jest też ogrom funkcji personalizacji, a pełne ich odkrywanie to zabawa na kilka lub kilkanaście dni. Jednym z ciekawych elementów MIUI 12 jest przeprojektowane centrum kontroli, czyli ikon i paneli, które wysuwają się od góry ekranu. Domyślnie włączony jest stary układ, za to wyłączony – nowy styl z większymi ikonami i przyciskami, które wypełniają cały ekran. Elementy te mogą się trochę kojarzyć z estetyką iOS lub nowych Androidem 12. Tryb ten można łatwo aktywować w menu.

Redmi Note 10 Pro

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News