DAJ CYNK

Głuche Telefony 2005

Redakcja TELEPOLIS.PL

Wydarzenia

Przyznawane są Noble i Ig-Noble dla najbardziej absurdalnych badań naukowych. Są Oskary i Złote Maliny dla najgorszych aktorów i ludzi filmu. W Polsce od kilku lat miesięcznik Świat Telekomunikacji przyznaje Złote anteny, a my... postanowiliśmy przyznawać Głuche telefony, piętnujące "niedoróbki" w naszym polskim światku telekomunikacyjnym.

Przyznawane są Noble i Ig-Noble dla najbardziej absurdalnych badań naukowych. Są Oskary i Złote Maliny dla najgorszych aktorów i ludzi filmu. W Polsce od kilku lat miesięcznik Świat Telekomunikacji przyznaje Złote Anteny, a my... postanowiliśmy przyznawać Głuche Telefony, piętnujące "niedoróbki" w naszym polskim światku telekomunikacyjnym.

Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach. Będziemy to robić co roku w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, a kategorie będą zależeć od wydarzeń na rynku w ostatnich 12 miesiącach.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Usługa roku otrzymuje Polkomtel za Happy Hours. Usługa pozwalała użytkownikom Simplusa na wykonywanie darmowych połączeń wewnątrz sieci między godziną 19 a 20 w piątki i soboty. Powodowało to permanentne zapychanie sieci, na którą mocno narzekali szczególnie abonenci Plusa. Usługa została wprowadzona przez kreatywny dział marketingu operatora bez jakichkolwiek analiz wpływu na sieć czy konsultacji z działem technicznym.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Prepaid roku otrzymuje Orange GO. Tak fatalnych stawek (w porównaniu do konkurencji) i tak wielkiego oficjalnego samozadowolenia z oferty wśród przedstawicieli Centertela nie było chyba nigdy...

Głuchy telefon 2005 w kategorii Telefon roku otrzymuje firma Manta Multimedia za model MOB60. Modny clamshell z kolorowym wyświetlaczem, ale bez transmisji GPRS, wiadomości MMS i aparatu. Do tego fatalny stosunek możliwości do ceny. Firma miała ambitne plany wprowadzenia na rynek kolejnych modeli, ale już powodzenie pierwszego terminala tak mocno ostudziło ich zapał, że plany - jak sie wydaje - zostały porzucone.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Marka roku dostaje, oczywiście, Orange. Tyle nienajlepszych opinii, w tak krótkim czasie nie dostała żadna z dotychczas działających na polskim rynku sieci. Fatalny początek, fatalne promocje, a na koniec fatalna decyzja o wstrzymaniu na pewien czas programu utrzymaniowego dla klientów... Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle.

Wyróżnienie w tej kategorii należy się Netii Mobile, a aktualnie P4 (spółka zmieniła nazwę). Docierające do redakcji sygnały świadczą o tym, że firma chce zjeść ciastko, i je mieć. Na dodatek sprawia wrażenie, jakby nie do końca wiedziała co zrobić z wygraną. Do tej pory nie sfinalizowała rozmów z żadnym z dotychczasowych operatorów dotyczących MVNO, stara się raptem o jedno pozwolenie na budowę stacji w Warszawie... Wyróżniamy za kosmiczne pomysły padające podobno w czasie negocjacji z ewentualnymi partnerami.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Promocja roku otrzymało PTC za zaprezentowane w styczniu taryfy Era Komfort. Przedstawiciele operatora na prezentacji nowej oferty zapewniali, że w regulaminach nie będzie żadnych haczyków ani gwiazek. Prawda okazała się jednak taka, jak zawsze - "nielimitowane" rozmowy to 2000 minut, brak możliwości zestawiania połączeń konferencyjnych, a do tego parę innych kwiatków.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Człowiek roku otrzymuje prezes URTiP Witold Graboś, za wyjątkowo miękką politykę wobec operatorów, a przez to narażenie Polski na kary nakładane przez Komisję Europejską. Do tego dochodzą zakończenia przetargów, które prawie nic nie zmieniają w naszej polskiej rzeczywistości, bo zwycięzcy niewiele czynią, by wykorzystać zdobyte częstotliwości (na przykład WiMAX). Kwestię przenośności numerów pominiemy milczeniem...

Głuchy telefon 2005 w kategorii Wypowiedź roku dostał rzecznik popieranego przez Elektrim i Deutsche Telekom zarządu PTC - Witold Pasek. Jego tekst o Talibach i Klewkach jednych wprawił w osłupienie, a innych rozśmieszył do łez. Ci, którzy nie znają tej wypowiedzi mogą przeczytać ją w tej wiadomości.

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje członek zarządu PTK Centertel Iwona Kossmann, przede wszystkim za wypowiedzi stojące w dużym kontraście z rzeczywistością. Chodzi chociażby o słowa usprawiedliwiające dość wysokie ceny usług w Orange: Klienci ceniący jakość są w stanie za nią zapłacić więcej. Na konferencji wprowadzającej Orange do Polski zapewniała także, że Centertel jako jedyny z operatorów będzie gotowy technicznie na czas z przenośnością numerów. W rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym przedstawiciele operatora przyznali, że będzie to jednak dopiero miesiąc później.

O statuetce

Statuetki Głuchego Telefonu czekają do odbioru w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta ok. 6 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News