DAJ CYNK

Liczymy oferty transmisji danych

Marcin Kozłowski

Wydarzenia

Transmisja danych nie jest usługą szczególnie popularną wśród użytkowników sieci komórkowych. Ponieważ ceny usług powoli stają się coraz przystępniejsze, a dodatkowo modemy tanieją, to coraz więcej osób zaczyna korzystać z mobilnego dostępu do Internetu.

Transmisja danych nie jest usługą szczególnie popularną wśród użytkowników sieci komórkowych. Ponieważ ceny usług powoli stają się coraz przystępniejsze, a dodatkowo modemy tanieją, to coraz więcej osób zaczyna korzystać z mobilnego dostępu do Internetu.

Każdy z trójki operatorów posiada stosowna ofertę pakietową. Choć oferty w ogólnych założeniach są podobne, to jednak różnią się dość znacznie szczegółami. Aby pomóc w wyborze najbardziej dopasowanej oferty, zebraliśmy najważniejsze dane w tabeli.

Dostępne oferty podzielono na dwie grupy: oferty nielimitowane oraz oferty pakietowe (limitowane).

Oferty nielimitowane



Na początku należy zaznaczyć, że „nielimitowany” to pojęcie względne. U każdego operatora w regulaminie istnieje zapis, iż po przekroczeniu przyznanego limitu operator zastrzega sobie możliwość zmiany parametrów technicznych transmisji danych. Na początku wprowadzania ofert przedstawiciele operatorów twierdzili, że nie będą w sposób kategoryczny korzystać z tego zapisu, a blokować będą tylko tym abonentom, którzy bardzo przekraczają limity. Tak czynią w Polsce wszyscy trzej operatorzy, ograniczając automatycznie wszystkim prędkość. Plus do 8 kb/s, czyli 1 kB/s, zaś Era daje użytkownikowi dwa razy większą prędkość.

Przed zakupem oferty nielimitowanej, użytkownik powinien sobie zadać kilka pytań. Po pierwsze – czy potrzebny jest modem na złączu cardbus, czy bardziej uniwersalny, ale mniej „przenośny” na USB. A może w ogóle nie jest potrzebny? Promocje z modemami wiążą użytkownika umową na 24 miesiące, a bez modemu na 12 miesięcy – nie licząc ofert do dotychczasowych aktywacji głosowych.

Po drugie – należy zwrócić uwagę na parametry oferty. Wielkość pakietu waha się od 0,5 GB do 2 GB. Bardzo ważny jest także sposób taryfikacji pakietu. Najlepiej, aby dane wysyłane i odbierane były liczone łącznie, a paczki danych były jak najmniejsze. Bywa jednak różnie, pozytywnie wyróżnia się Orange z paczkami 10 kB liczonymi łącznie, negatywnie zaś Era z paczkami 500 kB liczonymi oddzielnie (nie licząc hotspotów, gdzie jest to liczone razem). Plus udziwnił ofertę jeszcze w innym kierunku, inaczej taktując dostęp do Internetu (paczki 100 kB) a inaczej dostęp przez WAP (10 kB).

Po trzecie – WLAN. Do ofert operatorzy często dołączają możliwość korzystania ze swoich hotspotów, czyli punktów sieci bezprzewodowej w technologii 802.11b lub g. Ale i tu bywa różnie. Orange w części ofert ma dostęp do hotspotów wliczony w cenę, a w części pozwala go dokupić. Pozytywnie należy spojrzeć na fakt, że ilość przesłanych danych w hotspotach nie wlicza się do limitu. Orange ma około 210 hotspotów rozmieszczonych głównie w hotelach. Era standardowo wlicza w cenę dostęp do hotspotów. Niemiłą niespodzianką będzie fakt, że dane wliczają się w limit pakietu, choć liczone są łącznie. Dłuższa chwila szaleństwa i pakiet można wyczerpać. Era ma około 280 hotspotów umieszczone głownie w sieci McDonald’s. Plus nie udostępnia w pakietach dostępu do hotspotów. Choć ma ich około 50, to dostęp do nich reguluje oddzielna promocja.

Koszt 1 MB w pakiecie wynosi od 4,9 grosza do 12,1 groszy.

Najbardziej istotne są połączenia, w których ściągana jest mała ilość danych. Aby pokazać różnicę, w wyliczeniach przyjęto, że wykorzystanych zostanie 10 sesji sprawdzenia poczty, podczas których wysłane zostanie 25 kB, a odebrane 85 kB danych. To typowa wielkość, która przyjęliśmy na podstawie swoich doświadczeń, która z drugiej strony jest w stanie pokazać korzyści wynikające z taktowania mniejszymi paczkami. Wyliczone ceny sesji wahają się od 6 groszy do 97,6 groszy.

Należy pamiętać, że ceny w niniejszym wyliczeniu wynikają z założenia, że w ciągu okresu rozliczeniowego zostanie wykorzystany dokładnie cały limit transferu. Jeżeli tak się nie stanie, to ceny będą odpowiednio wyższe. Ciężko jest wykorzystać dużo więcej niż limit z racji ograniczenia prędkości do 1 kB/s czy 2 kB/s (czyli w optymalnych warunkach około 3,5 – 7 MB w ciągu godziny).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News