DAJ CYNK

Zdarzyło się 10 lat temu - 18-24. sierpnia

Witold Tomaszewski

Wydarzenia

Era, jako pierwszy operator, rozpoczęła testy UMTS z tysiącem wybranych klientów - to najważniejsza wiadomości tygodnia sprzed 10 lat. 384 kb/s w 3G było dużym przyspieszeniem względem GPRS, a nawet i dostępnego gdzieniegdzie EDGE.

Era, jako pierwszy operator, rozpoczęła testy UMTS z tysiącem wybranych klientów - to najważniejsza wiadomości tygodnia sprzed 10 lat. 384 kb/s w 3G było dużym przyspieszeniem względem GPRS, a nawet i dostępnego gdzieniegdzie EDGE.

Tym felietonem otwieramy serię artykułów, które co poniedziałek będą opisywały wydarzenia, które wydarzyły się dokładnie 10 lat temu. Wybierzemy 3-4 najważniejsze z nich i skomentujemy.

Dzięki temu (uruchomieniu UMTS - przyp.red.) znajdziemy się w gronie zaledwie około 20 państw świata, które uruchomiły UMTS. Polska Telefonia Cyfrowa konsekwentnie inwestuje wszystkie posiadane i zarobione zasoby finansowe w nowe usługi i technologie, nic więc dziwnego, że lider rynku pierwszy w Polsce uruchamia UMTS - chwalił się ówczesny prezes PTC Bogusław Kułakowski. Dla uściślenia - były to 43 sieci w 22 krajach z 8 mln klientów.

Złapanie zasięgu sieci 3G w Warszawie nie było takie proste. Ówcześni czytelnicy miesięcznika Mobile pamiętają pewnie słynny, białołęcki balkon Janusza M. Kamińskiego, na który musiał wychodzić, żeby cieszyć się szybkim - jak na tamte czasy - Internetem.

Zobacz: UMTS startuje oficjalnie w Erze.

Sama PTC była wtedy na początku walki właścicieli, a Reuters donosił, że rozmowy mają się już ku końcowi. Według dokumentów, do których dotarła agencja, Elektrim miał zatrzymać działającą od kilku miesięcy Heyah z jej 1,5 mln klientów. Jak pokazała historia, do kończącego spór porozumienia potrzebne było jeszcze 7 lat. Pewnie nie raz będziemy o nim wspominać, bo w międzyczasie było wiele (dosłownie) fajerwerków.

Zobacz: Era coraz bliżej Deutsche Telekom.

Na rynek za kilka miesięcy ma wejść Siemens S65 z 1,3-megapikselowym aparatem. A to oznacza, że potrzebna będzie pamięć do przechowywania zdjęć i filmów.

Wbudowana kamera rejestruje wideo z prędkością 15 klatek na sekundę. Wydaje się, iż w takiej sytuacji niezbędne jest posiadanie odpowiednio dużej ilości pamięci. Z pomocą przychodzi karta RS-MMC SanDiska o pojemności 32 MB - napisaliśmy wtedy w wiadomości.

Dzisiaj kamery nagrywają i po 150 klatek w FullHD, a 32 GB pamięci może być za małe... Co będzie za kolejne 10 lat?

Zobacz: Coraz więcej kart pamięci w komórkach.

Choć miesiąc wcześniej - 16. lipca 2004 roku - uchwalono nowe Prawo telekomunikacyjne dające nowe prawa klientom, to operatorzy zapowiedzieli, że na pewno nie uruchomią od 3. września przenośności numerów. Uruchomili, w wielkich bólach, dopiero pół roku później.

Zobacz: Abonenci komórek jeszcze poczekają.

Na koniec... Idea wprowadziła sekundowe taktowanie w ofertach dla biznesu. W ograniczonej promocji za 1 zł, potem płatne 10 zł miesięcznie. Dziś tylko tuBiedronka ma taktowanie 15-sekundowe.

Zobacz: Billing sekundowy w Idei dla Firm.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News