DAJ CYNK

Zdarzyło się 10 lat temu - 27. października - 2. listopada

Witold Tomaszewski

Wydarzenia

Tydzień sprzed 10 lat obfitował przede wszystkim w podsumowania III kwartału 2004 roku na rynku telefonów komórkowych. Coraz mocniejsze pozycje zyskiwali na niej koreańscy producenci, a w smartfonach i PDA zaczęły pojawiać się dalekowschodnie, tanie marki.

Tydzień sprzed 10 lat obfitował przede wszystkim w podsumowania III kwartału 2004 roku na rynku telefonów komórkowych. Coraz mocniejsze pozycje zyskiwali na niej koreańscy producenci, a w smartfonach i PDA zaczęły pojawiać się dalekowschodnie, tanie marki.

Światowy rynek telefonów komórkowych wzrósł w III kwartale 2004 roku o 25% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, głównie dzięki dwóm koreańskim producentom - Samsungowi i LG. Samsung w ciągu kwartału zwiększył swoją sprzedaż aż o 51% i zbliżył się w udziale rynkowym do Motoroli - dzieli go już od niej mniej niż 1%. LG wykorzystał wzrost w Ameryce Północnej i Europie, gdzie wyprzedził SonyEricsson-a stając się 5. pod względem wielkości światowym producentem ze wzrostem 55% w ciągu roku.

Zobacz: III kwartał należał do LG i Samsunga.

Z kolei w Europie, dzięki wysokiemu zapotrzebowaniu na telefony Nokii z serii 60 oraz sprzęt BlackBerry, sprzedaż inteligentnych komórek i PDA w III kwartale 2004 roku wzrosła o 38%. W okresie tym sprzedano ponad 1,8 mln sztuk takich urządzeń, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 1,3 mln sztuk. Na rynku coraz bardziej widoczna stawała się obecność producentów sprzętu klasy podstawowej - chodzi m.in. o firmy Yakumo, Medion, Anubis i Mitac - oraz duży odsetek hybrydowych rozwiązań z samochodowymi modułami pozycjonowania GPS.

Zobacz: Europejczycy kupują inteligentne telefony.

Ericsson zademonstrował działające rozwiązanie HSDPA, które po komercyjnym wdrożeniu, oczekiwanym pół roku później, zapewniało prędkość w sieci 3G na poziomie 14 Mb/s.

Zobacz: Ericsson testuje rozwiązania 3.5G.

Szwedzko-fińska TeliaSonera i holenderski KPN, w charakterze partnera Netii, dołączyli do grona zainteresowanych GSM i UMTS w Polsce. Odbyły się pierwsze spotkania z Witoldem Grabosiem, prezesem URTiP (poprzednik UKE). Dwa głównie oczekiwania to zezwolenie na roaming wewnętrzny i asymetryczność stawek MTR, które preferowałyby nowego gracza na rynku.

Zobacz: Ujawnili się pierwsi po licencje GSM i UMTS.

Telekomunikacja Polska obniżyła ceny połączeń do sieci komórkowych. W ten sposób cena minuty spadła poniżej 1 zł - nie licząc planu tp socjalnego, gdzie ciągle kosztowała ponad 2 zł w szczycie.

Zobacz: URTIP zgodził się na obniżkę F2M.

TeliaSonera opublikowała październikowe TOP10 najpopularniejszych telefonach, które klienci kupili w październiku. Ech, piękne telefony, niektóre mam do dziś w szufladzie (działające!).

Zobacz: TeliaSonera: październikowe "Top ten".

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News