mObywatel z Wirtualnym Asystentem. Koniec testów, czekamy na premierę

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wprowadzeniem licznych nowości do aplikacji mObywatel. Wśród nich ma się znaleźć Wirtualny Asystent bazujący na sztucznej inteligencji. Funkcja jest coraz bliższa wprowadzenia – zakończył się pierwszy etap testów.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
mObywatel z Wirtualnym Asystentem. Koniec testów, czekamy na premierę

Wirtualny Asystent znalazł się już w zapowiedziach Ministerstwa Cyfryzacji kilka tygodni temu. Pomysł jest taki, by moduł w aplikacji, podobny do popularnych rozwiązań jak Gemini czy ChatGPT, niósł pomoc użytkownikom aplikacji mObywatel, odpowiadając na ich pytania. Najprawdopodobniej rząd będzie chciał tutaj wykorzystać model PLLuM (Polish Large Language Model), stworzony niedawno przez zespół skupiony wokół Ministerstwa Cyfryzacji.

Dalsza część tekstu pod wideo

By mObywatel mógł być wyposażony w taką funkcję, a także inne planowane nowości, potrzebne są zmiany w prawie, które ma wprowadzić przygotowana już nowelizacja ustawy. Jednym z ważnych zastrzeżeń w projektowanych przepisach jest to, że sztuczna inteligencja w aplikacji i Wirtualny Asystent nie będą korzystać z danych osobowych użytkowników. 

Jak ujawnił wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski, zakończyły się już pierwsze zamknięte testy Wirtualnego Asystenta w aplikacji mObywatel.  

Mamy dużo materiału do dalszej pracy. Ogólne wnioski – pozytywne. Plus za intuicyjność i spójność z aplikacją. Odpowiedzi w znaczącej większości były merytorycznie poprawne

– podał Dariusz Standerski na platformie X.

To jednak dopiero pierwszy etap prac, a ich zakończenia nie należy się spodziewać zbyt szybko. Pomijając kwestie prawne, pozostały jeszcze wyzwania czysto techniczne. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad kolejnymi zagadnieniami, jak:

  • skrócenie czasu oczekiwania na odpowiedź,
  • optymalizacja bazy wiedzy i integracja z kolejnymi stronami i systemami,
  • przetwarzanie zapytań i funkcjonalność modułu dopytań,
  • poprawki UX/UI.

Dariusz Standerski zapewnia, że prace na Wirtualnym Asystentem będą kontynuowane. Resort cyfryzacji będzie w nich wspierany przez Konsorcjum HIVE, czyli projekt pod nadzorem NASK, który powstał z myślą o rozwoju piskiej sztucznej inteligencji, w tym wrażeniu modeli AI w mObywatelu i urzędach.