DAJ CYNK

Netflix rozdaje darmowy dostęp! A nie, to nowe oszustwo...

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

Netflix rozdaje darmowy dostęp!

Z powodu pandemii Netflix rozdaje darmowy dostęp wszystkim chętnym! Brzmi nieźle, ale to całkowita nieprawda i próba wyłudzenia danych przez cyberprzestępców.

Zobacz: Promocje „z okazji” koronawirusa

Cyberprzestępcy nie próżnują w czasie pandemii, co więcej, znajdują nowe okazje, by wyciągnąć poufne dane od użytkowników.  Atakują osoby przejęte rozprzestrzenianiem się wirusa, kierując do nich fałszywego e-maila od dyrektora Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – z załącznikiem zawierającym złośliwe oprogramowanie HawkEye – starają się też uderzyć w tych, którzy chcą w tych trudnych czasach zagłębić się w filmach i serialach. Ci ostatni otrzymują informację, że z powodu panującej pandemii Netflix oferuje darmowy dostęp do materiałów wideo. Należy uważać na takie treści, ponieważ jest to oczywiście oszustwo

Zobacz: Netflix Polska zapowiada nowości na kwiecień 2020

Eksperci do spraw bezpieczeństwa zaobserwowali, że oszuści wysyłają krótkie wiadomości tekstowe z linkiem, który ma kierować do serwisu Netflix. Treść może brzmieć mniej więcej w ten sposób: 

Ze względu na pandemię wirusa koronawirus na całym świecie Netflix oferuje darmowy dostęp do swojej platformy w okresie kwarantanny. Uruchom dostęp na tej stronie, ponieważ niebawem może się on zakończyć. 

Wiadomości są przesyłane przez media społecznościowe i WhatsApp. Obecnie znaleziono teksty głównie w języku angielskim i hiszpańskim, ale być może do użytkowników trafią również przetłumaczone wiadomości w innych językach, w tym także po polsku. Oszuści wykorzystują do tego domenę netflix-usa [kropka] net. Została ona zarejestrowana przez oszusta kilka dni temu i nie ma zupełnie związku z prawdziwym serwisem Netflix.

Zobacz: Netflix obniży jakość wideo w Europie

Użytkownik, który kliknie w link, zostanie przekierowany na witrynę podobną do strony głównej Netflixa. Zanim jednak dana osoba otrzyma darmowy dostęp, musi odpowiedzieć na kilka pytań, które mają na celu wyłudzenie danych osobowych. Chodzi również o pobranie złośliwego kodu na komputer. Strona sugeruje również, aby podzielić się tą „super promocją”  ze znajomymi. 

Zobacz: Szczepienie na koronawirusa to oszustwo. Ministerstwo Zdrowia ostrzega
Zobacz: Rząd i telekomy w końcu biorą się za oszustów. Koniec wyłudzeń „na koronawirusa”

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Bitdefender Polska