DAJ CYNK

Kosmiczny spacer opóźniony. Prywatny inwestor musi poczekać

Lech Okoń

Kosmos

Opóźniona misja SpaceX Polaris Dawn

Milioner Jared Isaacman musi uzbroić się w cierpliwość — jego płatny spacer w kosmosie został przesunięty. SpaceX Crew Dragon musi najpierw podwieźć czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Historyczna misja Polaris Dawn musi poczekać

Już nie końcówka lipca, lecz druga połowa sierpnia lub nawet koniec sierpnia to roboczy termin załogowej misji Polaris Dawn. Zanim w niezwykłą podróż ruszy milioner JAred Isaacman, SpaceX musi skupić się na misji Crew-9, która ma na celu wysłanie czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja Crew-9 jest obecnie planowana na 18 sierpnia.

Polaris Dawn to niezwykła pod wieloma względami

Polaris Dawn ma zabrać czwórkę astronautów — amatorów na orbitę około 700 km nad ziemią. To około 300 km wyżej niż orbita ISS i zarazem największy dystans, jaki kiedykolwiek pokonał Crew Dragon. Jednak nie odległość jest tutaj największym krokiem milowym tylko fakt, że ma być to pierwsza misja z komercyjnym spacerem kosmicznym.

Spacer planowany jest podczas przemierzania części pasów radiacyjnych Van Allena, potrwa kilka godzin i obejmie dwóch członków załogi Polaris Dawn. Jego celem jest pełne przetestowanie nowych skafandrów kosmicznych. Pięciodniowa misja zajmie się też badaniem wpływu lotów kosmicznych i promieniowania kosmicznego na zdrowie ludzi.

Wreszcie Polaris Dawn będzie również praktycznym testem nowej komunikacji laserowej Starlinka, która ma być potem stosowana podczas misji na Księżyc, Marsa i dalszych.

Jared Isaacman, szef fintechu Shift4, sponsoruje misję Polaris

Nie jest to zupełnie nieznana postać, to doświadczony pilot, który poprowadził misję Inspiration4 w 2021 roku, podczas której zabrał trzech innych nieprofesjonalnych astronautów w pierwszy całkowicie cywilny lot orbitalny. Oprócz niego w misji Polaris Dawn weźmie udział Scott Poteet, emerytowany pułkownikiem porucznik Sił Powietrznych USA, Sarah Gillis, główna inżynierka ds. operacji kosmicznych w SpaceX oraz Anna Menon, która odpowiada w SpaceX m.in. za kontrolę misji.

Zobacz: Europejska konkurencja GPS zyska nowe satelity. Lecą ze SpaceX
Zobacz: Dwie europejskie firmy chcą połączyć siły i podbić kosmos

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: SpaceX

Źródło tekstu: Digital Trends, oprac. wł