DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. To pierwsze tak dokładne zdjęcia

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Łazik Curiosity w ostatnim czasie dokonał ciekawych obserwacji na Marsie. Udało mu się wszystko uwiecznić na wyraźnych zdjęciach w wysokiej rozdzielczości.

Łazik Curiosity można już nazwać marsjańskim weteranem. Wylądował on na powierzchni Czerwonej Planety w 2012 roku, więc podróżuje po Marsie już od przeszło dekady. Aktualnie znajduje się w kraterze Gale, gdzie udało mu się zaobserwować niesamowite zjawisko.

Śreżoga na Marsie oczami łazika

W ostatnim czasie łazik Curiosity przesłał fotografie ciekawego zjawiska zaistniałego na Marsie. Chodzi o promienie Słońca przebijające się przez warstwę chmur. Fotografie zostały wykonane 2 lutego podczas jednego z zachodów Słońca. Jest to również pierwszy raz, gdy promienie były aż tak wyraźnie widoczne. Efekt został jeszcze dodatkowo uwypuklony przez agencję, która udostępniła dwie fotografie, a każda z nich składa się w rzeczywistości z 28 odpowiednio przetworzonych zdjęć.

Na drugiej fotografii możemy zobaczyć dziwny kształt przypominający wyrwane ptasie pióro. W rzeczywistości patrzymy na iryzujące chmury. Po oświetleniu światłem słonecznym niektóre rodzaje chmur na Marsie mogą tworzyć tęczowy pokaz, który tym razem ułożył się w znajomy kształt. 

Zobacz: Figurka sprzed 2000 lat z dyndającym fallusem trafi na aukcję
Zobacz: Szalony plan Chińczyków. Wyślą statek na lecącą asteroidę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/JPL-Caltech/MSSS/SSI