DAJ CYNK

Cuda na Marsie. Zagadkowe okręgi zadziwiły świat

Karolina Mirosz (mkina)

Kosmos

Cuda na Marsie. Tajemnicze okręgi zagadką dla naukowców

Zdjęcia tajemniczych, prawie idealnie okrągłych wydm na Marsie uchwycone zostały przez kamerę sondy NASA. Na razie nie wiadomo, jak powstały wydmy w takim kształcie.

Wydmy piaskowe są powszechnym zjawiskiem na Marsie i występują w różnorodnych kształtach i rozmiarach. Naukowcy analizują czemu wydmy, które zostały sfotografowane przez Mars Reconnaissance Orbiter, są niemal idealnie okrągłe. Kształt ten jest niezwykły i raczej nie występuję na terenach wydmistych.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter uchwyciła niezwykły kształt na północnej półkuli planety w listopadzie 2022 roku. Zdjęcia zostały wykonane w ramach obserwacji, mającej na celu opisanie, jak zanika i topi się szron na planecie. Obserwacji dokonano, gdy orbiter znajdował się na wysokości około 300 kilometrów nad powierzchnią Marsa.

Niesamowity kształt wydm

Zagadkowe okręgi są lekko asymetryczne, ze stromymi powierzchniami spadku w ich południowych częściach. Minimalna nierówność zauważona na zdjęciach wskazuje, że piasek z wydm przemieszcza się obecnie na południe. Wiatry występujące na planecie mogą być jednak zmienne.

Zbieranie zdjęć wykonywanych w równych odstępach czasu w ciągu roku pozwoliło naukowcom monitorować, jak szybko poruszają się wydmy na Marsie. Jak wskazują, na skutek siły wiatru od równika do biegunów posuwają się one w tempie 1 metra na rok marsjański.

Możliwe dalsze niesamowite odkrycia 

Kamera, która uchwyciła okręgi na Marsie, skonstruowana została przez Uniwersytet Arizoński w Tucson i wbudowana w sondę Mars Reconnaissance Orbiter. 12 sierpnia 2005 roku sonda wystrzelona została przez NASA w kierunku Marsa, przy pomocy rakiety Atlas V. Na orbitę planety weszła 10 marca 2006 roku. Orbiter wysłany został w celu zbadania potencjalnych miejsc lądowania dla przyszłych misji NASA.

Kamera z Mars Reconnaissance Orbiter planowo wysłana została na dwuletnią misję w celu analizy powierzchni Marsa. Działa jednak do dni dzisiejszego. Uniwersytet analizuje otrzymane z kamery materiały, podczas gdy NASA's Jet Propulsion Laboratory w Kalifornia, zarządza orbiterem.

Zobacz: Sensacja na Marsie. Wysłali tam helikopter (wideo)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Źródło tekstu: Sacbee, oprac. własne