DAJ CYNK

Na tym zdjęciu uchwycono efekt dziwnego "tańca' galaktyk

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Powykręcana galaktyka w obiektywie Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a po raz kolejny dostarcza nam niesamowite zdjęcia. Tym razem możemy się bliżej przyjrzeć niecodziennej galaktyce, która zmienia swój kształt ze względu na bliskie sąsiedztwo z inną. 

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej już od ponad 30 lat. Pomimo początkowych problemów i późniejszych usterek, które potrafiły wyłączyć urządzenie z użytku na długie miesiące, teleskop nadal funkcjonuje i dostarcza niezwykłe zdjęcia z dalekich zakątków kosmosu. Tym razem obiektyw uchwycił galaktykę NGC 3718, która zadziwia swoim wyglądem.

Niezwykła, powykręcana galaktyka spiralna

W przypadku NGC 3718 mamy do czynienia z galaktyką spiralną, lecz jej kształt znacząco odbiega wyglądem od innych tego typu obiektów. Spirala NGC 3718 jest powykręcana w nienaturalny sposób, co jest bezpośrednim skutkiem bliskości innej galaktyki - NGC 3729. Układy gwiazd oddziałują na siebie ze względu na stosunkowo niewielką odległość. Dzieli je zaledwie 150 tysięcy lat świetlnych. 

Zdjęcie galaktyki  NGC 3718 pozwala bardzo szczegółowo ujrzeć wijący się, kręty pas pyłowy, który omiata jądro galaktyki i zakrzywia się wraz z otaczającym gazem. Zarówno pas gazowy, jak i pyłowy galaktyki są podobnie zniekształcone w tej wyjątkowej konfiguracji. Udało się to uchwycić ze względu na to, że Kosmiczny Teleskop Hubble'a zrobił zdjęcia nie tylko w świetle widzialnym, lecz również w podczerwonym. Pasmo pyłowe blokuje większość długości fal światła widzialnego.

Galaktyka NGC 3718, znana również jako Arp 214 znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy około 52 miliony lat świetlnych od Ziemi. Niezwykła galaktyka została po raz pierwszy zaobserwowana 12 kwietnia 1789 roku przez Williama Herschela.

Zobacz: Parada planet – fantastyczne zjawisko niebawem na niebie. Znamy datę
Zobacz: Chińczycy znowu to zrobili. Czy to koniec dominacji NASA?

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/ESA

Źródło tekstu: NASA