DAJ CYNK

Nowa Ziemia? To urządzenie ma ją znaleźć

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Kosmos

Nowa Ziemia, kiedy ją znajdziemy

PLATO, czyli PLAnetary Transits and Oscillations of stars to nowy łowca planet podobnych do Ziemi poza Układem Słonecznym. Przygotowania do startu idą pełną parą, choć będziemy na to musieli jeszcze trochę poczekać.

PLATO ma trafić na orbitę w ramach europejskiej misji kosmicznej. Ma przed sobą ważne zadanie, a jest nim poszukiwanie skalistych egzoplanet podobnych do Ziemi. Wiadomo już, że obiekt ten ma trafić w kosmos przy pomocy nowej, europejskiej rakiety Ariane 6, której debiut mogliśmy niedawno obserwować. Niestety jednak sam PLATO nie wzniesie się tak szybko jak mogłoby się wydawać.

Prace w toku

Start jest bowiem przewidziany najwcześniej pod koniec 2026 roku. Właśnie przedstawiono aktualne informacje na temat przygotowań do tej misji przy okazji Narodowego Spotkania Astronomicznego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego na Uniwersytecie w Hull – donosi Science Daily.

Co ważne, PLATO będzie w stanie dokładnie określić masę znalezionych egzoplanet, ale także badać gwiazdy przy użyciu szeregu technik, w tym asterosejsmologii (pomiar drgań i oscylacji gwiazd) w celu określenia ich mas, promieni i wieku. W obserwacji kosmosu pomoże mu spory system kamer – w sumie będzie ich aż 26, w tym 2”szybkie” (F-CAM). Dzięki temu urządzenie będzie miało duże pole widzenia i zabezpieczenie w razie awarii.

Jeśli chodzi o postęp prac, to wiadomo już, że kilka komponentów statku kosmicznego zakończyło swoje programy produkcyjne i jest bliskich zakończenia testów kalibracyjnych. W przypadku systemu nagrań dziesięć z ostatecznych kamer zostało zbudowanych i przetestowanych, a pierwsza z nich została zamontowana na ławie optycznej (powierzchni, która utrzymuje wszystkie kamery skierowane we właściwym kierunku) na początku tego roku – informuje Science Daily. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, klyaksun

Źródło tekstu: Science Daily