DAJ CYNK

Będą zmiany w zakresie konfiskaty aut. Ministerstwo wyjaśnia

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Motoryzacja

Będą zmiany w zakresie konfiskaty aut. Ministerstwo wyjaśnia

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w ważnych przepisach dla wielu Polaków. Dotyczą one niedawno wprowadzonego prawa o konfiskacie auta za jazdę na podwójnym gazie.

W połowie marca w Polsce zaczęło obowiązywać nowe prawo, które umożliwia konfiskatę auta kierowcom, którzy zostaną przyłapani na jeździe po pijaku. Przepisy od początku budzą duże wątpliwości i wywołały ogromne zamieszanie, częściowo z winy samych polityków. Głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Sprawiedliwości, które szykuje już zmiany.

Zmiana przepisów o konfiskacie auta

Przypomnijmy, że według obecnie obowiązujących przepisów auto jest konfiskowane w trzech przypadkach:

  • Gdy kierowca spowoduje katastrofę, bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek przy stężeniu alkoholu przekraczającym 1 promil,
  • Gdy kierowca prowadzi samochód przy stężeniu alkoholu przekraczającym 1,5 promila,
  • Gdy kierowca prowadzi samochód przy stężeniu alkoholu powyżej 0,5 promila, ale ma zakaz prowadzenia pojazdów lub był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości.

Jednak wątpliwości budzi przede wszystkim obligatoryjność takie decyzji. Sąd, według aktualnych przepisów, nie ma wyboru i musi orzec przepadek auta lub jego równowartości. Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca uwagę, że podobny mechanizm działa już między innymi w Belgii, Finlandii, Estonii, Włoszech, Słowenii i Luksemburgu, ale tam jest on orzekany fakultatywnie. Oznacza to, że sąd może odebrać kierowcy auto, ale nie musi. Przepadek orzekany jest głównie w momencie spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości lub recydywy.

Nałożony przez ustawodawcę na sąd obowiązek orzekania przepadku pojazdu mechanicznego stanowi istotne ograniczenie kompetencji sądu do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

- czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dlatego też rząd szykuje zmiany, które zniosą obligatoryjność orzekania konfiskaty auta. Decyzja w tej w kwestii będzie należała do sądu. Po przeprowadzeniu prac analitycznych i koncepcyjnych, w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt przepisów wyjaśniających niejasności wynikające z nowelizacji przepisów. Projekt ustawy został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Następnie zostanie skierowany do konsultacji publicznych.

W pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów skonfiskowano aż 480 samochodów.

Zobacz: Rząd porządkuje smartfony Polaków. Nowy obowiązek już 16 kwietnia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alexandros Michailidis, Fotokon / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Ministerstwo Sprawiedliwości