DAJ CYNK

Krakowski łazik poza podium ale konkurencja była mocna

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Zakończyły się już prestiżowe międzynarodowe zawody łazików, w których brali udział studenci z 36 uniwersytetów z 10 krajów. Polskę reprezentowały aż cztery uczelnie wyższe, lecz wszystkie znalazły się poza podium, choć niewiele brakowało.

Właśnie zakończyły się studenckie zawody łazików marsjańskich URC 2022. W finale wyzwania wzięło udział 36 zespołów z 10 różnych krajów. University Rover Challenge to najbardziej prestiżowy turniej łazików, a w jego organizację zaangażowanych jest wielu uznanych naukowców np. z NASA. Łaziki oceniane były w czterech kategoriach, odwzorowujących naturalne wyzwania, jakim trzeba sprostać na Marsie. Mowa tu o misji naukowej, pozyskaniu i transporcie ładunku w ekstremalnych warunkach, serwisowaniu sprzętu i autonomicznej nawigacji.

Polska reprezentacja była mocna, ale to nie wystarczyło

W tegorocznej edycji finałów URC, Polskę reprezentowały cztery łaziki: Kalman stworzony przez AGH Space System, IMPULS wykonany przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej, Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i łazik skonstruowany przez uczniów Politechniki Częstochowskiej. Niestety, żadnemu z polskich łazików nie udało się zająć miejsca na podium, lecz niewiele brakowało.

Na turnieju bardzo dobrze wypadli członkowie AGH Space System z łazikiem Kalman. Udało im się zająć czwarte miejsce i uzyskali najwyższą liczbę punktów w wyzwaniu "Science mission". Zaraz za nimi, bo na piątej pozycji uplasowali się studenci Politechniki Świętkorzyskiej. Ich łazik IMPULS wyróżniał się na tle innych pod względem serwisowania go.

Amerykańskie łaziki górą

Tegoroczna edycja URC należy do Amerykanów. Aż dwie drużyny ze Stanów Zjednoczonych znalazły się na podium. Pierwsze miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu Michigan z dorobkiem 389 punktów (drużyna z AGH miała ich 341). Na drugim miejscu uplasowała się australijska drużyna Monash Nova Rover z Uniwersytetu Monash. Trzecie miejsce zostało przyznane Missouri S&T Mars Rover Design Team.

Zobacz: Wyhodowali jej trzecie ucho. Mieli w tym cel
Zobacz: Paczkomat pułapka. Pomógł złapać oszusta