DAJ CYNK

Japońscy naukowcy: Plemniki skracają życie mężczyzn

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Plemniki wpływają na wiek

Kiepska dieta, papierosy, leniwy tryb życia? To też wpływa na długość życia u mężczyzn. Ale okazuje się, że największy wpływ mogą mieć ich własne plemniki.

Japońscy naukowcy zadali sobie pytanie związane z różnicą w wieku kobiet i mężczyzn. Dlaczego te pierwsze żyją znacznie dłużej niż ci drudzy? I to nie tylko u ludzi, gdzie czynników jest znacznie więcej, ale także u małp człekokształtnych i ryb killifish. Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wzięli pod lupę właśnie przedstawicieli tej ostatniej grupy, a dokładniej gatunek Nothobranchius furzeri, i postanowili się im przyjrzeć pod tym kontem.

Panowie szybciej się starzeją

Naukowcy z Japonii postanowili zablokować produkcję komórek rozrodczych, które zmieniały się w plemniki i jaja. Efekt? Po raz pierwszy u kręgowców wykazano, że proces ten wpływa na różnicę w długości życia między obydwiema płciami. Co więcej – usunięcie tych komórek sprawia, że badane zwierzęta żyły tyle samo czasu, bez różnicy między samicami i samcami. Badacze sugerują, że podobny mechanizm działa także w innych gatunkach, w tym także u ludzi.

Jak podaje The Guardian, na całym świecie kobiety żyją średnio około 5% dłużej niż mężczyźni. Oczywiście to nie tak, że winna temu ma być jedynie sugerowana zależność. Dla przykładu, młodzi mężczyźni częściej giną w wypadkach, a kobiety nierzadko prowadzą zdrowszy tryb życia. Wielkość różnicy może też wynikać ze stylu życia związanego z miejscem, w którym żyjemy. Ale, zdaniem zespołu z Japonii, blokada produkcji komórek rozrodczych też może mieć z tym coś wspólnego. Jednocześnie badacze sugerują, że blokada produkcji komórek rozrodczych nie tylko wydłuża życie mężczyzn, ale też skraca życie kobiet.

Zmiany hormonalne w przypadku badanych ryb u samic pobudzały wzrost kosztem utrzymania zdrowych tkanek, podczas gdy obniżony estrogen zwiększał ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Z kolei samce z tego samego powodu wytwarzały więcej witaminy D w wątrobie, co potencjalnie tłumaczy ich lepsze zdrowie kości, mięśni i skóry. Zespół badawczy sprawdził również, czy podawanie rybom witaminy D wydłużyło ich życie i odnotował wzrost o 21% u samców i 7% u samic. 

Japońscy naukowcy popierają swoją tezę o wpływie płodności na wiek u mężczyzn także na innych badaniach z 2012 roku, gdzie wskazano, że wykastrowani mężczyźni mieli żyć dłużej od reszty grupy. Z drugiej strony istnieją badania, które wskazują, że blokowanie reprodukcji u wybranych zwierząt zwiększa długość życia samic. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Valerii Panasiuk

Źródło tekstu: The Guardian