DAJ CYNK

Inwazja kleszczy. Nawet 14 proc. ludzi może poważnie chorować

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Idąc przez las, ludzie najbardziej boją się spotkania z niedźwiedziem, dzikiem lub wilkiem. Jednak prawdziwe zagrożenie dla naszego zdrowia jest dużo mniejsze i bardziej podstępne, gdyż udało mu się zainfekować już 14 procent ludzkiej populacji.

Każdy, kto ma psa wie, że wystarczy spuścić go z oczu na sekundę, lub pozwolić mu pójść w większe krzaki, by ten wrócił z z kilkoma kleszczami za uchem i na szyi. Problem ten bardziej dotyczy mieszkańców wiejskich rejonów, lecz miastowi również muszą się z nim mierzyć. Kleszcze atakują nie tylko zwierzęta domowe. Równie atrakcyjnym żywicielem jest dla nich człowiek.

Choroby odkleszczowe to prawdziwy problem w Europie

Analiza danych z 89 badań związanych z boreliozą i chorobami odkleszczowymi pokazały, że ta choroba jest znacznym problemem ludzkości. Ślad po bakterii Borrelia burgdorferi (Bb) i innych, które powodują chorobę, znaleziono we krwi 14,5 procent z prawie 160 000 wszystkich uczestników.

Analiza danych pokazała, że najbardziej narażeni na choroby odkleszczowe są mieszkańcy centrum Europy. Nawet 20 procent z nich zostało zainfekowanych przez ugryzienie kleszcza. Po Europie Środkowej regionami o najwyższych wskaźnikach przeciwciał były Azja Wschodnia z 15,9 procent, Europa Zachodnia z 13,5 procent i Europa Wschodnia z 10,4 procent. Najniższy wskaźnik był wśród mieszkańców Karaibów i wynosił zaledwie 2 procent.

Odpowiedź na pytanie, kto jest najbardziej narażony na ugryzienie kleszcza nie powinna być żadnym zaskoczeniem. Są to rolnicy i hodowcy, którzy na co dzień mają kontakt ze zwierzętami hodowlanymi i domowymi. Problem z chorobami odkleszczowymi jest taki, że w ciągu ostatnich 12 lat podwoiła się liczba zainfekowanych osób. Naukowcy dopatrują się przyczyn tego zjawiska w zmianie klimatu, który sprawia, że lato jest dłuższe i suchsze. 

Osoby zainfekowane chorobą odkleszczową mogą sobie nawet nie zdawać z tego sprawy. To dlatego, że rzadko kiedy takie choroby mają skutki śmiertelne. Znacznie częściej ugryzieni przez kleszcze dostają wysypki, która z czasem znika. W poważniejszych przypadkach u zainfekowanych mogą wystąpić objawy grypopodobne. 

Zobacz: Odnaleźli go 15 lat temu. Znalezisko utrzymywali w tajemnicy do teraz
Zobacz: Palec niczym odcięty człowiekowi. Nie uwierzysz, jak powstał

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: BJM Global Health