DAJ CYNK

Kolejne bomby na Westerplatte. Saperzy znaleźli prawdziwego potwora

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Kolejne bomby na Westerplatte. Saperzy znaleźli prawdziwego potwora

49 niebezpiecznych przedmiotów, w tym wojenne niewybuchy – to najnowsze wykopaliska z Westerplatte. Udało się także jednak znaleźć przy okazji około 180 historycznych artefaktów.

Gdańskie Westerplatte bez wątpliwości jest ważnym punktem na historycznej mapie Polski. Jednak poza obroną półwyspu w czasie II wojny światowej skrywa wciąż wiele innych opowieści na temat przeszłości. Wciąż także, mimo wielu wcześniejszych akcji odkrywkowych, można tam też znaleźć niebezpieczne pozostałości po stoczonych walkach.

Spora kolekcja

13,5 hektara – to łączny obszar prac przeprowadzonych przez specjalistów. W rezultacie udało się odnaleźć ponad 4,7 tys. niebezpiecznych przedmiotów, w tym 3 bomb lotniczych, z których jedna, o wadze 500 kg, znajdowała się zaledwie 30 cm pod powierzchnią gruntu – informuje Dział Archeologiczny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W trakcie ostatnich prac, które odbyły się pod koniec marca, trafiono na 49 przedmiotów niebezpiecznych, które wymagały neutralizacji, oraz ponad 180 historycznych artefaktów. Muzeum pochwaliło się nowymi odkryciami na swojej stronie internetowej.

Westerplatte niewybuchy

Tegoroczne prace odbyły się w czterech lokalizacjach: na torowisku przy ulicy Sucharskiego, na zalesionym terenie przy parkingu oraz działkach wzdłuż falochronu i za falochronem do bulwaru. Oczyszczanie terenu jest niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo tak pracownikom muzeum, jak i turystom odwiedzającym Westerplatte.

Do tej pory znaleziono obiekty pochodzące z okresu od XVIII wieku po czasy powojenne. Dzięki temu będzie można jeszcze lepiej udokumentować rolę tego miejsca w historii Polski.

Wśród dotychczasowych znalezisk można znaleźć między innymi kule armatnie i pociski muszkietowe będące świadectwem starć z czasów walk z okresu napoleońskiego; monety, naczynia, ozdobne kafle piecowe powstałe i używane w okresie działania kurortu oraz liczne artefakty pochodzące z okresu funkcjonowania i obrony Składnicy, takie jak elementy umundurowania i uzbrojenia czy ołowiane plomby zabezpieczające obiekty WST.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: muzeum1939.pl

Źródło tekstu: naukawpolsce.pl, PAP, muzeum1939.pl