DAJ CYNK

Intel odkrywa karty. Wiemy więcej o nowych kartach Intel ARC Alchemist

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Intel odkrywa karty. Wiemy więcej o nowych kartach Intel ARC Alchemist

Raja Koduri - szef graficznego oddziału Intela - udzielił wywiadu, w którym zdradził dużo informacji na temat nowych kart graficznych. Intel ARC Alchemist mają przed nami coraz mniej tajemnic.

Na początku 2022 roku zadebiutują nowe, dedykowane karty graficzne Intela. Nie jest to pierwsza tego typu próba Niebieskich, ale tym razem modele z serii ARC Alchemist mają realnie konkurować z AMD oraz NVIDIĄ. Do tej pory Intel zdradził sporo informacji na ich temat, ale dużo nowych poznaliśmy za sprawą wywiadu Raji Koduriego, którego ten udzielił japońskiemu serwisowi ascii.jp.

Zobacz: Intel uśmiecha się do graczy. Obiecuje dwukrotny wzrost wydajności

Intel ARC Alchemist - dedykowane karty graficzne Intela

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło tego, dlaczego Intel zdecydował się na produkcję kart graficznych w fabrykach TSMC, zamiast swoich własnych placówek. Raja Koduri zdradził, że oba warianty były brane pod uwagę, ale ostatecznie zdecydowano się na zlecenie produkcji innemu podmiotowi z dwóch powodów. Po pierwsze, litografia 6 nm, którą oferuje TSMC, lepiej nadaje się do nowych układów. Po drugie, okazało się to korzystniejsze pod względem finansowym. W przypadku kolejnych generacji firma również rozważy obie opcje i zdecyduje się na najlepszą.

Raja Koduri zdradził też, że architektura Intel ARC Alchemist bardzo dobrze się skaluje. Początkowo na sklepowych półkach mają pojawić się dwa modele z 8 rdzeniami Xe oraz mocniejszy z 32 rdzeniami Xe. Im jest ich więcej, tym wyższa wydajność danej konstrukcji. Firma rozważa też, jakie modele zaoferować. Warianty referencyjne podobno już trafiły do partnerów, ale Niebiescy wciąż zastanawiają się, czy obok nich wprowadzić własne konstrukcje, na wzór Founders Edition NVIDII. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Co jeszcze wiemy o nowych kartach? Intel nie zamierza wprowadzać rozwiązania, które pozwoliłoby na łączenie kilku GPU. Nie ma czemu się dziwić. Nawet NVIDIA i AMD rezygnują z tej technologii, która okazała się nieefektywna. Poza tym Koduri ujawnił, że Intel XeSS (Xe SuperSampling), czyli skalowanie obrazu na wzór DLSS i FSR, będzie wsteczne kompatybilne zarówno z modelami Xe-LP DG1, jak i zintegrowanymi układami w 11. generacji procesorów Tiger Lake. Jednego jestem pewien - Intel może mocno namieszać na rynku kart graficznych. Może nie od razu, ale przy okazji drugiej czy trzeciej generacji ma szansę stać się realną alternatywą dla AMD i NVDII.

Zobacz: Poznajcie Alchemist - maskotkę kart graficznych Intel Arc
Zobacz: Karty graficzne Intel ARC będą łatwe do podkręcania

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: ascii.jp, wccftech