DAJ CYNK

Zmień to ustawienie. Komputer będzie chłodniejszy nawet o 16°C

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Ten prosty trik pozwoli Ci znacząco ulepszyć Twój komputer

Jeśli Twój komputer ma problem z wysokimi temperaturami to niekoniecznie trzeba wymieniać chłodzenie procesora. Czasami wystarczy zmiana jednej opcji w BIOS-ie.

 

Najnowsze generacje procesorów komputerowych to szalenie wysoka wydajność w grach i programach. Wszystko za sprawą dużej liczby rdzeni i wątków oraz wysokich taktowań. Niestety często oznacza to również duży pobór mocy i wysokie temperatury. Wygląda jednak na to, że nie zawsze jest to wina samych CPU.

Mowa o nawet 16°C mniej bez wpływu na wydajność

MSI ma dobre informacje dla posiadaczy ich płyt głównych, którzy korzystają z jednostek Intela. Najnowsza aktualizacja BIOS-u daje dostęp do nowego ustawienia. Pozwala ono uzyskać kilka °C mniej.

Opisywana funkcja to CEP (Current Excursion Protection). Jej zadaniem jest zapobieganie niestabilności systemu spowodowanej niewystarczającym napięciem procesora. Jednak wpływ tej funkcji różni się w zależności od platformy i zastosowanych kombinacji, czasami prowadząc do spadku wydajności.

Ten prosty trik pozwoli Ci znacząco ulepszyć Twój komputer

Zdaniem Tajwańczyków entuzjaści gier mogą zdecydować się na wyłączenie CEP, aby zmaksymalizować wydajność. Więcej szczegółów na temat funkcji można znaleźć w artykule MSI. Wewnętrzne test firmy potwierdzają spadek temperatur nawet o 16°C bez wpływu na wydajność.

Ten prosty trik pozwoli Ci znacząco ulepszyć Twój komputer

Na liście obsługiwanych procesorów znalazła się seria Intel Core 14., 13. i 12. generacji. Najnowsze odblokowane jednostki pozwalają na wyłączenie CEP domyślnie, podczas gdy pozostałe CPU wymagają aktualizacji BIOS-u. Do tej pory wydano ją na większość płyt głównych Z790 i wybrane B760. MSI obiecuje jednak, że do końca marca pojawi się nowe oprogramowanie dla pozostałych modeli, w tym serii 600.

Zobacz: GIGABYTE ma dobre wieści. Od teraz dłuższa gwarancja
Zobacz: Gainward pokazał swojego pytona. Konkurencja ma lepszego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: MSI

Źródło tekstu: MSI, oprac. własne