DAJ CYNK

Infineon z przełomową technologią produkcji półprzewodników

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Infineon rozwija przełomową technologię produkcji półprzewodników

Czeka nas rewolucja na rynku półprzewodników? To możliwe. Niemcy chwalą się masową produkcją wafli GaN, które cenowo mają wypadać podobnie do krzemu.

 

Niemieckie Infineon Technologies AG ogłosiło opracowanie pierwszej na świecie technologii produkcji wafli o średnicy 300 mm z azotku galu (GaN). Firma jest pionierem w tej dziedzinie, osiągając sukces w produkcji na dużą skalę. Nowa technologia ma przyspieszyć rozwój rynku półprzewodników.

Pierwsze wafle GaN pokazane zostaną już listopadzie

Półprzewodniki na bazie GaN znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle, motoryzacji oraz w urządzeniach konsumenckich. Używane są m.in. w zasilaczach do systemów AI, falownikach solarnych, ładowarkach do smartfonów i laptopów oraz systemach sterowania silnikami.

Infineon jak na razie wdrożył produkcję wafli 300 mm GaN w programie pilotażowym na liniach w zakładach mieszczących się w Villach, w Austrii. Doświadczenie to ma zapewnić skalowanie mocy przerobowych i uzyskanie przewagi na rynku, którego wartość do końca tej dekady może osiągnąć kilka miliardów dolarów. Niemcy zaprezentują pierwsze wafle 300 mm GaN na targach w listopadzie 2024 roku w Monachium.

Infineon rozwija przełomową technologię produkcji półprzewodników

Jedną z kluczowych zalet nowej technologii jest możliwość wykorzystania istniejącego sprzętu, ze względu na podobieństwo procesów produkcyjnych. Ma to pozwolić na szybkie wdrożenie na wielu dotychczasowych liniach, a tym samym zrównanie się cen z produkcją dotychczasowych wafli krzemowych.

Zobacz: Technologiczni giganci widzą potencjał w reaktorach jądrowych
Zobacz: Rosja wyda 2,6 miliarda złotych na cenzurę internetu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Infineon

Źródło tekstu: Infineon, oprac. własne