DAJ CYNK

Android pełny cudzych patentów?

LuiN

Wydarzenia

Zakończył się kolejny etap procesu sądowego, w którym Oracle domaga się od Google'a 6,1 mld dolarów odszkodowania za korzystanie z patentów Sun Microsysterms w Android OS. Zdaniem Oracle'a, Google wiedział, że łamie prawa patentowe Suna.

Zakończył się kolejny etap procesu sądowego, w którym Oracle domaga się od Google'a 6,1 mld dolarów odszkodowania za korzystanie z patentów Sun Microsysterms w Android OS. Zdaniem Oracle'a, Google wiedział, że łamie prawa patentowe Suna.

Sun Microsystems trafił pod skrzydła Oracle'a za kwotę 7,4 mld dolarów 27. stycznia 2010 roku. W sierpniu 2010 roku Oracle oskarżył Google'a o naruszenie patentów, szacując szkodę wyrządzoną przez Google'a na 6,1 mld dolarów. Pozew dotyczy siedmiu patentów stosowanych w telefonach z Androidem.

Jak się okazuje, Google nie powinien być zaskoczony roszczeniami ze strony należącego do Oracle Sun Microsystems. W 2006 roku Google odrzucił ofertę 100 mln dolarów za trzyletnią umowę partnerską przy tworzeniu Androida. Google określa tamtą ofertę jako jedynie propozycję współpracy, a nie licencję na patenty należące do Sun Microsystems. Innego zdania jest Oracle.

Zdaniem Oracle'a Google był świadomy, że podczas tworzenia Androida narusza prawa patentowe należące do Sun Microsystems. Firma poinformowała sąd, że posiada dokumenty Google'a, które ten stan potwierdzają.

Roszczenia dotyczą ryzyka fragmentaryzacji środowiska JAVA przez jego rozwój bez udziału Sun Microsystems. Poza tym Oracle zauważa, że technologie rzekomo nielegalnie użyte przez Google'a nie tylko umożliwiły szybszy rozwój systemu Android, ale też powiększają za pośrednictwem reklam przychody Google'a - stąd firma oczekuje aż tak wielkiego odszkodowania.

Co ciekawe, Jonathan Schwartz, były prezes firmy Sun (a obecnie pracownik Oracle) zeznał, że Android nie fragmentuje platformy Java i opiera się na technologii opracowanej przez Google'a lub na licencji Apache Software Foundation. Powiedział też, że Sun powitał Androida jako sposób na rozszerzenie zastosowań środowiska Java.

Sprawa sądowa ma wiele wątków, jak i racjonalnych argumentów po obu stronach barykady -wątpliwe jest by szybko się zakończyła. Kolejna trzytygodniowa sesja procesu planowana jest na 31. października. Dużo szybciej miłośnicy systemu Google'a mogą odczuć efekty roszczeń ze strony Apple'a.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Bloomberg, wł