DAJ CYNK

Android: koniec instalowania aplikacji spoza Sklepu Play

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Google coraz bardziej utrudnia instalowanie aplikacji spoza Sklepu Play. Decyzja będzie zależeć od twórców apek, ale na pewno wielu z tego skorzysta.

Google zaktualizował Play Integrity API – narzędzie, które pomaga twórcom aplikacji upewnić się, że ich apki i gry używane są w sposób legalny, na właściwych urządzeniach i będą działać w oczekiwany sposób. Zmiana w API prowadzi do tego, że teraz instalowanie z plików APK będzie w wielu przypadkach bezcelowe.

Apka spoza Sklepu Play? Nie uruchomi się

Play Integrity API już wcześniej dostarczał deweloperom szereg opcji, pozwalających zachować kontrolę nad tym, gdzie jest dystrybuowana aplikacja czy gra, a także czy działa na oryginalnym urządzeniu z Androidem. Play Integrity może wymusić pewne działania, na przykład zachęcać do zainstalowania aplikacji ze sklepu Play zamiast z umieszczonego w pamięci pliku APK.

Podczas Google I/O firma zaprezentowała kolejne mechanizmy kontroli pochodzenia aplikacji, ujęte w kodzie jako appLicensingVerdict. Dotąd deweloperzy ich jeszcze nie stosowali, ale jak donosi Android Authority, już zostały użyte w pierwszych grach i aplikacjach.

Mechanizm licencjonowania aplikacji może wysyłać różne zapytania, w tym „GET_LICENSED". Aplikacja pobrana z nieoficjalnego źródła po uruchomieniu się wyświetli okno dialogowe z komunikatem, że dalsze korzystanie z niej wymaga instalacji ze sklepu Play. Jeżeli użytkownik się zgodzi, wersja nieoficjalna zostanie usunięta i zastąpiona oficjalną, sprawdzoną ze sklepu Google.

Dokładny sposób wyświetlania się okien dialogowych i zasady dalszego postępowania będą zależeć od programisty, ale jedną z opcji jest całkowite zablokowanie dostępu do aplikacji. Czyli – albo instalujesz ze Sklepu Play, albo aplikacja po zainstalowaniu nie uruchomi się.

Zabezpieczenia w Play Integrity API pozwalają zabezpieczyć się deweloperom przed  nieautoryzowaną dystrybucją ich aplikacji i gier. Chodzi nie tylko o zwykłe piractwo, ale także o zamieszczanie apek w alternatywnych sklepach czy na stronach z aplikacjami. Choć nie wszyscy twórcy aplikacji są przeciwni takiej formie dystrybucji, to istnieje na przykład zagrożenie, że wersja umieszczona na nieoficjalnej stronie będzie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.

Jeżeli nowa opcja w Play Integrity API przyjmie się wśród twórców aplikacji i gier, samodzielne instalowanie apek z plików APK stanie się jeszcze trudniejsze, a być może nawet – zostanie całkiem zablokowane. 

Zobacz: Google przywraca usuniętą funkcję. Teraz będzie jeszcze lepsza
Zobacz: Android 15 napsuje krwi złodziejom. Sprytna zmiana Google

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Android Authority

Źródło tekstu: Android Authority