DAJ CYNK

Google Play: aktualizacje aplikacji muszą być gotowe na Androida 10 i nowsze

Anna Rymsza

Aplikacje

Android 10

Google podniósł wymagania w Google Play. Od początku listopada wszystkie aktualizacje aplikacji, które zostaną wysłane do sklepu, muszą być budowane dla Androida 10 i nowszych.

Zmiana wymagań nakładanych na aplikacje nie jest rzeczą niespodziewaną. Taka zmiana zachodzi co roku, zgodnie z cyklem wydawniczym systemu Android. Pierwszy raz Google wprowadził minimalne wymagania docelowego API w 2017 roku. Ma to przyspieszyć wprowadzanie dostępnych nowości w aplikacjach mobilnych.

W sierpniu Google wprowadził wymóg, by wszystkie nowe aplikacje były kompilowane przynajmniej na Androida 10, a więc API poziomu 29. Z początkiem listopada analogiczne wymaganie zostało wprowadzone w zakresie aktualizacji aplikacji już obecnych w Google Play.

Dlaczego to takie ważne? W ostatnich miesiącach sporo się zmieniło w świecie Androida.  Android 10 wprowadza bardzo istotne, nowe API, pozwalające aplikacjom wykorzystać takie nowinki jak łączność 5G, ciemny motyw, składane ekrany i nowe funkcje ochrony prywatności.

Zobacz: Android 10 na wszystkich urządzeniach wydanych po 31 stycznia 2020 roku
Zobacz: Android 11 – co nowego? Zobacz, co szykuje Google
Zobacz: Google ograniczy aplikacjom dostęp do położenia. Będą nas śledzić trochę mniej

Czy Android 10 jest popularny?

Przy tej okazji warto sprawdzić, na ilu telefonach i tabletach już jest zainstalowany Android 10. System miał premierę we wrześniu 2019 roku. Od tamtej pory jego udział w rynku stabilnie rośnie. 5 miesięcy po premierze Android 10 był zainstalowany już na 100 mln urządzeń. Czy to dużo? Byłoby, gdybyśmy mówili o desktopowej dystrybucji Linuksa, ale w świecie Androida to śmiesznie mało.

Adopcja Androida 10

Ostatnie dane mamy z kwietnia 2020 roku. 7 miesięcy po premierze Android 10 działał na mniej niż 10% urządzeń certyfikowanych przez Google. Dokładnie było to 8,2%. Aktualnie zapewne jest to już kilkanaście procent, bo Google w końcu zaczął wymagać, by na nowych urządzeniach był zainstalowany nowy system. Jeśli śledzisz Telepolis, wiesz, że od kwietnia było mnóstwo premier w różnych segmentach cenowych. Powyższy wykres pokazuje, że ta strategia działa i rzeczywiście Android 10 rozprzestrzenia się szybciej, niż poprzednie wersje. Oby ten trend się utrzymał.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Google

Źródło tekstu: XDA Developers