DAJ CYNK

Masz jeszcze ten program? Za miesiąc przestanie działać

Anna Rymsza

Aplikacje

ICQ zostanie wyłączony

28 lat to kawał czasu w historii internetu. Właśnie tyle działał pierwowzór Gadu-gadu – ICQ.

Był czas, gdy komunikator ICQ można było znaleźć na komputerze każdego, kto miał znajomych poza Polską. Za granicą ICQ ścierał się z takimi gigantami jak MSN Messenger Microsoftu i AIM, należący do AOL. W Polsce królowało wtedy Gadu-Gadu – komunikator wzorowany na starszym kilka lat ICQ, pochodzącym z Bliskiego Wschodu.

W szczytowym momencie popularności komunikator ICQ miał ponad 150 milionów aktywnych numerów – czyli kont, opatrzonych indywidualnym numerem, podobnie jak ma to miejsce w GG. Jednak nie wytrzymał konkurencji i niebawem odejdzie na emeryturę. Dokładnie za miesiąc.

ICQ zapowiada koniec działalności

Na stronie ICQ można zobaczyć już tylko komunikat zapowiadający koniec pracy komunikatora pod koniec czerwca. Ostatnie serwery zostaną wyłączone 26 czerwca 2024 roku.

Autorzy komunikatora proponują użytkownikom przesiadkę na narzędzia ze stajni VK. To żadne zaskoczenie, bo obecnie komunikator ICQ należy do tego samego przedsiębiorstwa. Zanim znalazł dom w Rosji, „zwiedził” kawałek świata. Powstał w Izraelu w 1996 roku, w 1998 roku został kupiony przez amerykański AOL, a w ręce VK trafił dopiero w 2010 roku.

W 2016 kod źródłowy komunikatora został udostępniony na GitHubie i wciąż jest dostępny. W czasie aktywności ICQ dorobił się klientów na Windows (od 98 w górę), na Maca, Symbiana, Androida i iOS-a. Ponadto nadal jest obecny w licznych multikomunikatorach, choć AOL starał się je zwalczyć. Można było też czatować w przeglądarce z pomocą ICQ2Go!.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AlexandraPopova / Shutterstock, ICQ

Źródło tekstu: ICQ