DAJ CYNK

mObywatel 2.0 już jest. Nie obeszło się bez wpadki

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Od północy działa już mObywatel 2.0. Nowa wersja aplikacji jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych, a wraz z nią debiutuje mDowód, cyfrowy  dokument tożsamości, którym można posługiwać się tak, jak plastikowym.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 14 lipca można już korzystać z nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0. Jej powstanie poprzedziły miesiące prac i testów, równolegle powstawał też nowy serwis webowy, dający dostęp do usług poprzez przeglądarkę. Aplikację można pobrać na swój smartfon ze sklepów Google Play i App Store.

Aktywacja mDowodu w mObywatelu 2.0 nie wszystkim się udała – niektórym użytkownikom aplikacji pojawiają się puste ekrany lub różne komunikaty o błędzie, np. „brak połączenia z internetem”.

Nowy mDowód to rewolucja

Największe zmiany dotyczą cyfrowego dokumentu tożsamości mDowód. Dzięki nowej ustawie, mDowód został zrównany z tradycyjnym dokumentem i można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach na terenie Polski. 

mDowodu będziemy mogli użyć w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy. Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP. Nie trzeba zapamiętywać już różnych haseł i loginów. 

Nikt nie będzie mógł też zakwestionować legalności takiego dokumentu. Nowym dokumentem cyfrowym nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: 

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w bankach, co jednak ma być możliwe od 1 września.

Co też ważne, mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. 

Nowych funkcji jest lub wkrótce ma być więcej. Ciekawą nowością są ePłatności, które pozwalają za pomocą Blika uiścić opłaty administracyjne, np. podatek od nieruchomości. W aplikacji zobaczymy też usługi Bezpieczny autobus, Naruszenie środowiskowe, Zastrzeż PESEL, e-Doręczenia, e-Pełnomocnictwa, Historia pojazdu i wiele innych.

mObywatel 2.0 wprowadza też cyfrowe dokumenty lokalne. Każdy samorząd będzie mógł bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające - np. przynależność do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itd. - Samorządy nie będą musiały już wydawać na własny koszt, np. kart plastikowych czy legitymacji.

Zobacz: mObywatel 2.0 – oto 10 najważniejszych funkcji. Tak wygląda nowa aplikacja
Zobacz: mObywatel z kolejnymi nowościami. W sierpniu trafi tam nowy dokument

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gov.pl

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji