DAJ CYNK

mObywatel wprowadza nowe usługi. Aplikacja ma już 7,5 mln użytkowników

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

mObywatel wprowadza nowe usługi.

Aplikacja mObywatel ma już 7,5 mln użytkowników. Jej twórcy poinformowali o nowych usługach, które już się w nich znalazły, a także planach na najbliższą przyszłość. 

Rządowa aplikacja mObywatel zadebiutowała pod koniec 2017 roku. W pierwszych latach jej popularność nie była zbyt duża – po ponad dwóch latach dostępności, na początku 2020 roku, miała ponad 770 tys. użytkowników. Od tego czasu zaczęła jednak coraz częściej trafiać na smartfony Polaków. Na początku zeszłego roku z mObywatela korzystało ponad 2 miliony osób, w styczniu 2022 r. było ich ponad 6,6 mln, natomiast w pierwszej połowie kwietnia aplikacji używało już 7 564 886 Polaków.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje aplikację mObywatel

mObywatel zyskuje nowe funkcje

Jeszcze w tym roku Cyfryzacja KPRM planuje kolejne rozszerzenia aplikacji mObywatel, m.in. o dostęp do mLegitymacji emeryta i rencisty. Dzięki temu osoby, którym przysługuje renta, będą mogły potwierdzić prawo przysługujące z tego powodu bez zabierania papierowych dokumentów.

mObywatel staje się coraz bardziej przydatny dla obywali Ukrainy. Z tej aplikacji oraz dokumentu Diia.pl korzysta już ponad 31 tys. Ukraińców przebywających w Polsce. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl: dostęp do e-recept oraz Unijnego Certyfikatu COVID.

Teraz użytkownicy dokumentu Diia.pl za pomocą aplikacji mObywatel mogą zrealizować wystawiona receptę. Wystarczy podczas wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie swojego telefonu. Nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu dostępu.

Ukraińscy użytkownicy aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl mogą teraz również otrzymać Unijny Certyfikat COVID, na takiej samej zasadzie, jak obywatele Polski. Aby otrzymać UCC, należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia. 

Wprowadzony w marcu 2022 r. dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl może korzystać każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL i ma aktywny Profil Zaufany.

Zobacz: mObywatel: nowa aktualizacja ułatwi podróże z certyfikatem COVID
Zobacz: CERT Polska ostrzega przed podróbką aplikacji mObywatel

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Cyfryzacja KPRM

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM