DAJ CYNK

TikTok znowu pod ostrzałem. Są kolejne zarzuty

Dominik Krawczyk

Aplikacje

TikTok „rażąco narusza” przepisy dotyczące prywatności dzieci – twierdzą zgodnie Federalna Komisja Łączności oraz Departament Sprawiedliwości USA, które złożyły w związku z tym pozew przeciwko firmie.

Za domniemane nadużycia związane z przetwarzaniem danych TikTok obrywał już wielokrotnie, ale oto kolejny epizod. Tym razem działa przeciwko platformie wytaczają Federalna Komisja Łączności oraz Departament Sprawiedliwości USA, które powołują się na zapisy ustawy o ochronie prywatności dzieci w Internecie (COPPA).

Urzędnicy oskarżają właściciela serwisu, chińską firmę ByteDance, że dane osób nieletnich gromadzi wbrew obowiązującemu prawu. Bez zgody rodziców i/lub opiekunów prawnych, a także z nienależytą starannością.

Ustawa COPPA nakazuje, aby podmioty gromadzące dane osobowe należące do dzieci poniżej 13. roku życia musiały uzyskać najpierw zgodę rodzica

W dodatku ów rodzic musi otrzymać możliwość usunięcia tych danych w łatwy sposób. TikTok, jak wspólnie przekonują FTC oraz DOJ, tych warunków nie spełnia i to nawet w przypadku dedykowanego dzieciom Kids Mode.

Jak zauważono, w trakcie rejestracji sam serwis co prawda wyświetla monit w sprawie wymaganego wieku, ale dzieje się tak jedynie w przypadku kont zakładanych bezpośrednio. Logowanie przy pomocy poświadczeń zewnętrznych, na przykład Google lub Facebook, żadnymi ograniczeniami objęte nie jest.

DOJ wskazuje, że wiek użytkowników tak założonych kont klasyfikowany jest formalnie jako nieznany, ale w ocenie departamentu to tylko pozory. Ponoć pracownicy TikTok właściwy wiek oceniają ręcznie i wykorzystują później te dane do reklamy kierowanej.

Rzecz jasna, TikTok się z oceną amerykańskich urzędników nie zgadza, przekonując, że większość zarzutów dotyczy praktyk zaniechanych, albo wynika z błędnej interpretacji faktów. Rzecznik serwisu wydał już oświadczenie, w którym możemy m.in. przeczytać takie zdania:

Oferujemy doświadczenia odpowiednie dla wieku z rygorystycznymi zabezpieczeniami, proaktywnie usuwamy podejrzanych nieletnich użytkowników i dobrowolnie uruchamiamy funkcje, takie jak domyślne limity czasu wyświetlania ekranu, parowanie rodzinne i dodatkowe zabezpieczenia prywatności dla nieletnich

Zauważmy, nie jest to jedyny problem TikToka w USA

Amerykanie, począwszy od roku 2025, chcieliby całkowicie zakazać chińskiej platformy. Spór w tej sprawie trwa obecnie w sądzie federalnym. I stanowi temat najwyższej wagi, gdyż wedle oficjalnych danych TikTok ma w USA około 170 mln aktywnych użytkowników, co oznacza, że statystycznie korzysta z niego co druga osoba.

Zresztą. kwestia dzieci to nie tylko USA. We wrześniu 2023 r. grzywną w wysokości 345 mln euro platformę ukarała Komisja Europejska, właśnie pod zarzutem nieodpowiedniego zarządzania danymi nieletnich. Z kolei w kwietniu 2023 r. kary o łącznej wysokości 14,1 mln funtów na TikTok nałożyli Brytyjczycy i – nie zgadniecie – również poszło o dzieci.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Viktollio / Shutterstock

Źródło tekstu: DOJ, oprac. własne