DAJ CYNK

Rząd wyda ponad 3 mld złotych na tarczę. Ma chronić infrastrukturę krytyczną

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

Przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego rząd ostrzega przed dezinformacją w internecie i cyberatakami, które mają swoje źródło głównie w Federacji Rosyjskiej. Polaków będzie chronić nowa cybertarcza.

W najbliższą niedzielę 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Rząd przygotowuje się do tego wydarzenia pod kątem cyberbezpieczeństwa. Na dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przestrzegał przed zagrożeniami, jakie czyhają na Polaków w internecie.

Szef resortu cyfryzacji wskazał na zwiększone ryzyko dezinformacji w sieci, które może się nasilić w ostatnim tygodniu przed wyborami. 

Fałszywe informacje mogą wpływać na nasze decyzje wyborcze, dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi tego ryzyka i krytycznie analizowali informacje, które znajdują się w sieci 

– powiedział Krzysztof Gawkowski.

Minister cyfryzacji zwrócił uwagę, że od ponad miesiąca liczba cyberataków na Polskę znacznie wzrosła. Ataki są zorganizowane i pochodzą głównie z Federacji Rosyjskiej, a ich celem jest destabilizacja sytuacji w Europie. Dezinformacja stała się jednym z głównych narzędzi do tego, by wywoływać napięcia czy niepokoje, dlatego rząd podjął działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wyborów, ochronę cyberprzestrzeni oraz odpowiednio zarządzać incydentami i atakami.

Wśród tych działań minister wymienił nowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego realizowane z NASK. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa nie tylko analizuje pojawiające się w sieci nieprawdziwe narracje, ale również bada środowiska, które je rozpowszechniają. NASK prowadzi również szkolenia na temat dezinformacji wyborczej adresowane do kandydatów, jak i szkolenia dla urzędników. Opracował także sposób weryfikacji fałszywych informacji. W weekend wyborczy będą utrzymywane systemy szybkiego wykrywania i reagowania na dezinformację we współpracy z platformami społecznościowymi należącymi Meta, Google i TikTok.

Polacy mogą także skorzystać z portalu https://www.bezpiecznewybory.pl, na którym zgłaszane są wszelkie dezinformacje, jakie mogą się pojawić w nadchodzących dniach przed wyborami. 

Szef resortu cyfryzacji zapowiedział też dalsze inwestycje rządu w cyberbezpieczeństwo i czuwające nad nim instytucje. W planach jest budowa cybertarczy, na co przewidziano budżet przekraczający 3️ mld zł.

Chcemy przeznaczyć ponad 3️ mld złotych na cybertarczę, która będzie budowała odporność infrastruktury krytycznej. Chcemy wspierać te instytucje i wiemy, że człowiek to mocne, ale zarazem najsłabsze ogniwo w łańcuchu cyberbezpieczeństwa

– zapowiedział minister Gawkowski.

Szczegóły tej inwestycji w cyberbezpieczeństwo nie są jednak na razie znane.

Zobacz: Nowa ustawa wyeliminuje z Polski chińskie firmy? Rząd przyspiesza z KSC
Zobacz: Masowa mobilizacja Polaków? Interweniują służby specjalne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji