DAJ CYNK

Analitycy o perspektywach finansowych polskich operatorów

WitekT

Prawo, finanse, statystyki

Analitycy agencji Standard&Poor's, w nowym raporcie o sektorze telekomunikacyjnym, prognozują 2-5% spadku przychodów Orange Polska w latach 2014-2015. Przychody Polkomtela mają natomiast spaść o 2-4% w 2014, jednak już w przyszłym roku mogą wzrosnąć o 1%.

Analitycy agencji Standard&Poor's, w nowym raporcie o sektorze telekomunikacyjnym, prognozują 2-5% spadku przychodów Orange Polska w latach 2014-2015. Przychody Polkomtela mają natomiast spaść o 2-4% w 2014, jednak już w przyszłym roku mogą wzrosnąć o 1%.

Analitycy S&P prognozują, że w przypadku Orange Polska spadek przychodu na użytkownika usług mobilnych nie zostanie w najbliższym czasie wyrównany przez wzrost transmisji danych. Z drugiej strony autorzy raportu oczekują utrzymania tendencji spadkowych w przychodach z usług stacjonarnych grupy. Rentowność EBITDA Orange Polska może, zdaniem S&P, utrzymać się na poziomie 30-32% w 2014 roku i 31-33% w 2015 roku. W ubiegłym roku marża według metodologii agencji wyniosła 31,2%. Wsparciem dla rentowności mają być głównie oszczędności kosztowe, które będą musiały zrównoważyć spadki przychodów i wyższe subsydia do smartfonów.

Agencja zakłada, że nakłady inwestycyjne Orange wyniosą w tym roku 14% przychodów grupy, z wyłączeniem oczekiwanej aukcji częstotliwości LTE. W raporcie analitycy ocenili ryzyko biznesowe Orange Polska jako "satysfakcjonujące", a ryzyko finansowania grupy jako "umiarkowane". Podtrzymano rating BBB z perspektywą stabilną.

Prognoza S&P dla spółki Metelem, właściciela Polkomtela, to 2-4% spadku przychodów w 2014 roku. Zniżka ma wynikać głównie z regulacyjnych obniżek stawek hurtowych rozliczeń międzyoperatorskich (MTR) oraz ciągłego przechodzenia klientów na tańsze oferty nielimitowane. Zdaniem analityków S&P przychody Polkomtelu mogą jednak już w 2015 roku wzrosnąć. Prognozowany jednoprocentowy wzrost ma być efektem z jednej strony wzrostu przesyłu danych w sieci komórkowej, a z drugiej już tylko umiarkowanego spadku w przychodach z usług głosowych.

Autorzy raportu oceniają ponadto, że marża EBITDA Polkomtelu spadnie w latach 2014-2015 do 41-42%, przez niższą presję cenową usług oraz ograniczone pole do redukcji kosztów. Zadłużenie grupy w relacji do zysku EBITDA będzie zdaniem analityków spadało do 3,9 w 2014 roku i 3,6 w 2015 roku. Na koniec 2013 roku wskaźnik ten wyniósł 4. Ryzyko biznesowe działalności Polkomtela oceniono w raporcie, podobnie jak w przypadku Orange, na "satysfakcjonujące", ryzyko finansowe natomiast na "agresywne". Utrzymano rating BB.

W raporcie oceniono również perspektywy P4, dla którego S&P wydało przy okazji emisji obligacji rating B z perspektywą stabilną. Analitycy prognozują, że przychody Play wzrosną w bieżącym roku o 10-12%. Wzrost w 2015 roku ma wynieść średnie kilka procent. Marża EBITDA operatora ma według prognozy wzrosnąć do 28% z 22% w 2013 roku dzięki niższym kosztom roamingu krajowego po zmianie partnera z Polkomtela na T-Mobile. Rentowność ma poprawić również niższy udział kosztów pozyskania klienta w przychodach Play.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP