DAJ CYNK

Huawei sprzeda markę Honor. Wśród chętnych jest Xiaomi

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Spekulacje na temat sprzedaży przez firmę Huawei jej submarki Honor pojawiają się już od kilku dni. Według najnowszych doniesień Reutersa chiński producent rzeczywiście prowadzi takie rozmowy. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się między innymi Xiaomi.

Dotychczasowe doniesienia w tej sprawie były efektem dociekań analityka rynku Ming-Chi Kuo. Teraz nowe światło w tej sprawie rzuca agencja Reuters, powołując się na własne źródła.

Według Reutersa Huawei prowadzi rozmowy z grupą kapitałową Digital China i dwoma swoimi konkurentami na rynku urządzeń mobilnych. Negocjacje dotyczą sprzedaży części marki Honor odpowiedzialnej za produkcję smartfonów, a umowa ma przynieść kwotę do 25 miliardów juanów (3,7 miliarda dolarów). Sprzedaż ma być dokonana w pełnej kwocie, z wykluczeniem innych rodzajów transakcji, na przykład oferty akcji giełdowych.  

Zobacz: Brytyjczycy oskarżają: Huawei powiązany z Komunistyczną Partą Chin i finansowany przez rząd w Pekinie

Takie działania Huaweia to oczywiście skutek sankcji nałożonych na firmę przez Stany Zjednoczone. O ile pierwsza fala zakazów z 2019 roku pozwoliła jeszcze zarówno głównej marce, jak i Honorowi, rozwijać swoją ofertę, to już najnowsze restrykcje, obowiązujące od września, dotykające także dostawców i podwykonawców Huaweia, oznaczają ograniczony dostęp do wielu kluczowych technologii, w tym układów SoC.

Planowana sprzedaż Honora ma objąć samą markę, dział badawczo-rozwojowy firmy oraz część odpowiedzialną za łańcuch dostaw do produkcji. Jak wynika z relacji Reutersa, dotyczy to jedynie smartfonów, czyli firma wciąż zachowa działy odpowiedzialne za laptopy, elektronikę noszoną oraz akcesoria, jak słuchawki.

Zobacz: Honor prezentuje swój pierwszy laptop gamingowy - Hunter V700
Zobacz: Honor pracuje nad modelem Honor V40

Kim jest główny potencjalny nabywca marki Honor? Digital China to notowany na giełdzie w Hongkongu dystrybutor Honora, dostawca usług IT i mobilnych, a przy tym firma historycznie powiązana z Lenovo. Ta grupa jest wymieniana jako najbardziej prawdopodobny kupiec, ale padają też nazwy dwóch innych firm. Pierwsza to TCL, znana z produkcji telewizorów oraz jako producent telefonów Alcatel i przez pewien czas BlackBerry. Wśród możliwych nabywców pojawiła się też dobrze wszystkim znana firma Xiaomi. Na razie jednak żaden z wymienianych producnetów nie udziela oficjalnych informacji na ten temat.

Zobacz: Huawei ramieniem państwa policyjnego i narzędziem łamania praw człowieka? Amerykanie znów rzucają mocne oskarżenia bez dowodów
Zobacz: Czy to już definitywny koniec BlackBerry? Firmie TCL jeżynka przestała smakować…

Jak napisał wcześniej Ming-Chi Kuo, analityk z TF International Securities, sprzedaż przez Huaweia działu smartfonów Honora w każdych okolicznościach byłaby sytuacją korzystną dla marki Honor, jej dostawców i chińskiego przemysłu elektronicznego.

Jeśli Honor stanie się niezależny od Huaweia, to nie będzie już podlegał amerykańskiemu zakazowi podczas zakupu komponentów, jaki został nałożony na Huaweia. Pomoże to firmie Honor i dostawcom smartfonów

– podsumował te doniesienia analityk.

Zobacz: Stacje bazowe 5G Huawei mają blisko 30% amerykańskich części. Czy wiecie, co to oznacza?
Zobacz: Play bez Huaweia? Pozbycie się chińskiej marki tańsze niż szacowano

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters