DAJ CYNK

Kaspersky: bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce 2012/2013

sirmark

Prawo, finanse, statystyki

Kaspersky Lab Polska przedstawił raport z serii badań poświęconych bezpieczeństwu sieci Wi-Fi w Polsce. Tym razem przeanalizowano sieci Wi-Fi działające we Wrocławiu, Łodzi oraz Bydgoszczy.

Kaspersky Lab Polska przedstawił raport z serii badań poświęconych bezpieczeństwu sieci Wi-Fi w Polsce. Tym razem przeanalizowano sieci Wi-Fi działające we Wrocławiu, Łodzi oraz Bydgoszczy.

Kaspersky Lab Polska zajmuje się badaniem bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach już od 2009 r. W drugiej połowie 2012 r. firma rozpoczęła nową serię badań, która pokaże standardy bezpieczeństwa stosowane przez polskich użytkowników sieci bezprzewodowych.

Najnowszy raport objął trzy miasta: Wrocław, Łódź oraz Bydgoszcz. W każdym z badanych miast przeanalizowanych zostało około 10 tys. sieci bezprzewodowych, a łączna długość trasy wyniosła 167 km (Łódź - 85 km, Bydgoszcz - 45 km, Wrocław 37 km).

Bezpieczeństwo transmisji danych zależy od tego, czy użytkownicy zdecydowali się na standard WPA/WPA2, WEP czy też pozostawili sieć bez żadnej ochrony (mówimy wtedy o sieci otwartej). WPA oraz WPA2 są najlepsze ze względu na silne szyfrowanie. W standardzie tym usunięto także wiele luk i niedoskonałości obecnych w przestarzałym WEP. Złamanie zabezpieczeń sieci Wi-Fi, w której zastosowano WEP, zajmuje kilka minut i wystarczy do tego zwykły laptop oraz oprogramowanie, które można za darmo pobrać z internetu. Nie ma też większego znaczenia siła hasła, ponieważ znanych jest kilkanaście łatwych do zrealizowania metod zdobycia klucza do sieci Wi-Fi zabezpieczonej przez WEP. Dla odróżnienia, WPA i WPA2 (drugi z wymienionych jest stosowany w nowszych routerach) przy odpowiednio silnym haśle i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa oferuje skuteczną ochronę danych.



Z przeskanowanych miast zdecydowanie najlepiej wypadł Wrocław. Wykryto tam najwięcej sieci, do zabezpieczenia których zastosowano WPA/WPA2. Także liczba sieci z przestarzałym WEP-em jest jedną z najniższych, jakie Kaspersky Lab odnotował w historii badań w Polsce. W Łodzi wciąż stosunkowo wysoka jest liczba sieci otwartych. Bydgoszcz została przeskanowana po raz pierwszy i z tego względu trudno powiedzieć, czy sieci te są zabezpieczone lepiej niż w poprzednich latach. Wiadomo jednak, że na chwilę obecną poziom bezpieczeństwa bydgoskich sieci Wi-Fi plasuje się w środku tabeli przeskanowanych dotychczas miast.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Kaspersky Lab