DAJ CYNK

Rewolucja w dowodach. Prezydent podpisał ustawę

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Rewolucja w dowodach. Prezydent podpisał ustawę

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Zrównuje ona zawarte tam dokumenty z ich tradycyjnymi odpowiednikami.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Celem nowych przepisów jest uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem mObywatela oraz warunków udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji. Regulacje zawarte w ustawie zastąpią dotychczasowe przepisy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, na podstawie których obecnie funkcjonuje aplikacja mObywatel.

Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel.

– czytamy w informacji opublikowanej przez Kancelarię Prezydenta RP

Ustawa o aplikacji mObywatel doprecyzowuje również warunki wykorzystania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych, które są w niej zawarte. Podstawowy dokument, mObywatel, będzie wydawany automatycznie na 5 lat użytkownikowi aplikacji i ma zawierać dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych oraz z rejestru PESEL. Na podstawie tego elektronicznego dokumentu będzie można stwierdzić tożsamość osoby tak samo, jak przy użyciu plastikowego dowodu osobistego.

Podpisane przez prezydenta ustawa upowszechni korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ma się tu w przyszłości pojawić również legitywacja służbowa nauczyciela, dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodów medycznych czy prawo jazdy. Z kolei jednostki samorządu terytorialnego, a także organizacje zawodowe, zrzeszenia czy związki sportowe, będą mogły prowadzić ewidencję, a także uruchamiać i zarządzać własnymi dokumentami elektronicznymi, wydawanymi obywatelom.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach. Większość tych zmian jest konsekwencją rozwiązań przewidzianych w ustawie o aplikacji mObywatel.

W ustawie przyjęto standardowy 14-dniowy okres vacatio legis, jednak znaczna część przepisów wejdzie w życie w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji, określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych. Na przykład od 1 września 2023 roku dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie musiał być respektowany w bankach.

Aplikacja mObywatel w przyszłości zyska o wiele więcej funkcji niż teraz. Będzie można z jej pomocą na przykład dokonywać płatności na rzecz podmiotów publicznych, pojawią się w niej powiadomienia o zwrocie podatku czy dofinansowaniu z gminy. Dostaniemy informację o przyjęciu dziecka do przedszkola oraz zbliżaniu się końca terminu ważności dowodu osobistego czy paszportu. Aplikacja zostanie zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Wejściu w życie ustawy o aplikacji mObywatel ma towarzyszyć wydanie 2.0 tej aplikacji.

Zobacz: mObywatel 2.0 coraz bliżej! Polaków czeka rewolucja
Zobacz: mObywatel 2.0 – oto 10 najważniejszych funkcji. Tak wygląda nowa aplikacja

Ankieta
49%
51%

Wszystkich głosujących: 1102

Źródło ankiety: Rewolucja w dowodach. Prezydent podpisał ustawę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Źródło tekstu: prezydent.pl, money.pl