DAJ CYNK

T-Mobile popiera UKE w sprawie metody pomiarów jakości usług

sirmark

Prawo, finanse, statystyki

T-Mobile Polska poinformował, że popiera w całości stanowisko UKE zaprezentowane 27 sierpnia na spotkaniu z przedstawicielami czterech największych sieci komórkowych w Polsce (T-Mobile Polska, Polkomtel, PTK Centertel oraz P4).

T-Mobile Polska poinformował, że popiera w całości stanowisko UKE zaprezentowane 27 sierpnia na spotkaniu z przedstawicielami czterech największych sieci komórkowych w Polsce (T-Mobile Polska, Polkomtel, PTK Centertel oraz P4).

Zobacz: Podpisano memorandum w sprawie jakości usług telekomunikacyjnych.

Jak napisał T-Mobile w komunikacie, Prezes UKE poinformował operatorów, że oczekuje ustalenia dla sieci komórkowych obiektywnego pomiaru wskaźników jakości usług, który umożliwi klientom dostęp do aktualnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji, które będą zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta.
Według Prezesa UKE metoda pomiarowa sieci komórkowych powinna uwzględniać mobilny charakter świadczenia usług przez operatorów oraz to, że oferują swoje usługi na obszarze całego kraju. Jednocześnie według UKE pomiary powinien być przeprowadzane jednocześnie i wspólnie dla wszystkich operatorów przez podmiot niezależny pod nadzorem UKE. Podczas spotkania Prezes UKE poinformował operatorów, że preferuje metodę drive test (metoda pomiaru jakości dokonywana w ruchu) z rekomendowanym podziałem badań w ruchu do testów w miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi telekomunikacyjne (dworce, lotniska, centa handlowe itp.) w relacji 80/20.

T-Mobile wymienia powody wyboru metody drive - test:

  • Metoda drive test jest sprawdzoną oraz powszechnie stosowaną przez operatorów i regulatorów metodą pomiarową;
  • Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych opracował dwie normy dla sieci komórkowych, w których jednoznacznie uznał metodę drive - test za najlepszą do porównywania jakości w różnych sieciach komórkowych (normy ETSI EG 202 057-3 oraz ETSI TS 102 250-5);
  • Metoda drive test zapewnia najbardziej wiarygodna informację zarówno dla obecnych klientów danego operatora jak i tych zamierzających zmienić operatora.

Podstawowe założenia metody drive test na potrzeby Memorandum:
  • wspólny i jednoczesny pomiar dla wszystkich sieci komórkowych - tylko takie rozwiązanie zapewni porównywalność jakości w różnych sieciach; pomiar, który nie będzie jednoczesny z góry zakłada brak porównywalności wyników;
  • Ustalony obszar i czas/okres pomiarów - obszar i czas/okres wykonywania pomiarów jest taki sam dla wszystkich podmiotów zobowiązanych do wykonywania pomiarów, po ustaleniu z Prezesem UKE.
  • Nadzór Prezesa UKE - dane źródłowe są przekazywane Prezesowi UKE oraz przechowywane przez 12 miesięcy od daty przekazania tych danych przez podmioty zobowiązane do wykonywania pomiarów;

Proponowany zakres pomiarów:
  • Pomiary według kategorii ETSI - miasta, autostrady, tereny nisko zurbanizowane - drogi krajowe, aglomeracje;
  • Długość trasy pojedynczej kampanii pomiarowej zapewniająca wiarygodność statystyczną wyników.

Zobacz: Felieton: Teoretyczna kłótnia o praktyce.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: T-Mobile