DAJ CYNK

T-Mobile sprawdził, jak tegoroczne wakacje zmieniły mobilność i zachowania telekomunikacyjne Polaków

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

t-mobile-Wakacje 2020 mobilność i zachowania telekomunikacyjne Polaków

W tym roku wakacje zdecydowanie różniły się od tych z 2019 roku i wcześniejszych, na co wpływ miała trwająca pandemia Covid-19. T-Mobile postanowił sprawdzić, jak bardzo końcówka wakacji 2020 różniła się od ostatnich tygodni wakacji 2019 pod względem telekomunikacyjnym.

Choć na urlop wybieramy się by odpocząć i złapać dystans do codziennych spraw, to trudno nam sobie wyobrazić, że nie bierzemy ze sobą telefonu komórkowego. Internet mobilny, który można mieć dziś praktycznie wszędzie, to zaleta, z której trudno świadomie zrezygnować.

Z porównania danych z ubiegłego roku (19.08-1.09.2019) z końcówką tegorocznych wakacji (17-30.08.2020) wynika, że liczba połączeń telefonicznych klientów T-Mobile wzrosła minimalnie (o 1,6%). W końcówce wakacji 2020 nasze rozmowy były o około 12-13 sekund dłuższe niż przed rokiem. Delikatnie spadła za to liczba wysyłanych przez nas SMS-ów (o 1,8%).

Zobacz: Happy Fridays i kolejne 3 GB dla klientów T-Mobile
Zobacz: T-Mobile Usługi Bankowe kończy działalność, klientów zachowa Alior Bank

To, co zdecydowanie się zmieniło i mogłoby wskazywać na naszą większą obecność w sieci oraz wybór komórki, jako podstawowego narzędzia łączenia się z cyfrowym światem, to transmisja danych. W ostatnich dwóch tygodniach sierpnia 2020 roku nastąpił tu wzrost aż o 30%. W skali kraju i okresu całych wakacji 2020 i 2019 (lipiec-sierpień 2019 vs lipiec-sierpień 2020), całkowita transmisja danych wśród klientów T-Mobile wzrosła o 28%.

Nie wyobrażamy sobie wakacji bez Internetu

Porównując przyrosty transmisji danych w obszarach turystycznych (dwa ostatnie tygodnie sierpnia 2019 i 2020), można zaobserwować znaczne wzrosty w miejscach, które od lat cieszą się największą popularnością wśród polskich turystów. Spoglądając na polskie góry, jedno jest pewne. Jeśli w najbliższym czasie pomyślimy o „rzuceniu wszystkiego i wyjechaniu w Bieszczady”, to warto dobrze przemyśleć tę decyzję. To właśnie tu w ostatnich dwóch tygodniach wakacji T-Mobile zanotował największy przyrost ruchu pakietowego w obszarach turystycznych – aż o 68% więcej w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku. Bardzo duże przyrosty pojawiły się także w Sudetach, z popularną Śnieżką jako celem wycieczek (+64%), Dolinie Kłodzkiej (+48%), Beskidach (+39%) i Tatrach (+31%).

T-Mobile koniec wakacji transmisja danych

 

Wzrost wykorzystania danych komórkowych nad polskim morzem i jeziorami, w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku, jednoznacznie wskazuje, że ruch turystyczny zwiększył się w niektórych miejscach o połowę. W zestawieniu przoduje Mierzeja Wiślana (+59%), następnie Wybrzeże Gdańskie (+56%), wybrzeże w okolicach Słupska (+51%), Szczecina (+47%) i Koszalina (+44%). 

Wśród zbiorników śródlądowych największe przyrosty wykorzystania danych przez klientów T-Mobile zanotowano w regionie Wielkich Jezior Mazurskich (+57%) oraz w okolicy Gopła (+53%). Znaczny wzrost ruchu turystycznego można też wskazać w województwie lubelskim, gdzie umiejscowione jest Roztocze czy takie perełki architektoniczne jak: Lublin, Zamość i Kazimierz nad Wisłą. Wykorzystanie danych komórkowych w porównaniu do 2019 roku wzrosło tu w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia aż o 65%.

Sumując ruch w miejscowościach turystycznych, T-Mobile zanotował wzrost transmisji danych o 49%.

Przyrosty w trakcie całych wakacji

Sytuacja epidemiczna na świecie zwiększyła prawdopodobnie ruch turystyczny w Polsce – taki wniosek można przynajmniej wyciągnąć z danych T-Mobile dotyczących regionów turystycznych. Dane dotyczące dużych miast w znacznej większości pokazują przyrosty wykorzystania danych, co mogłoby świadczyć, że część z nas mogła też pozostać w domach.

Analizując tabelę przyrostu aktywnych użytkowników w podziale na regiony Polski w okresie całych wakacji 2020, T-Mobile zauważył, że największy średni przyrost w tym obszarze zanotowały trzy miasta: Nowy Sącz (+ 42,3%), Jelenia Góra (+37,0%) oraz Rybnik (+ 31,6%). Co ciekawe, dwa z nich – Nowy Sącz i Rybnik – w sierpniu zostały ogłoszone czerwonymi strefami, może to mieć więc pewien związek z tym, że część mieszkańców tych regionów odwołała lub przełożyła swoje wakacje, zostając w domu.

W największych miastach Polski także notowano spore wzrosty. W Katowicach 19,5%, w ŁodziKrakowie po 15,1%, we Wrocławiu 12,2 %, w Warszawie 11,5%, a w Gdańsku 9,8%. Z kolei największy średni spadek aktywnych użytkowników odnotowano we Włocławku (5,4%), Ostrołęce (6,5%) i Radomiu (6,9%).

Zobacz: SpeedTest: T-Mobile i Orange na szczycie, Play i Plus znacznie wolniej
Zobacz: Raport speedtestu: W wakacje Internet mobilny w miejscowościach turystycznych zwalnia dwukrotnie

Ankieta
18%
33%
49%

Wszystkich głosujących: 268

Źródło ankiety: T-Mobile sprawdził, jak tegoroczne wakacje zmieniły mobilność i zachowania telekomunikacyjne Polaków

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: T-Mobile