DAJ CYNK

Chińskie drony pod lupą UOKiK. Były przeszukania w czterech firmach

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Chińskie drony pod lupą UOKiK. Były przeszukania w czterech firmach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy cenowej na rynku dronów, kamer i akcesoriów marki DJI. Podejrzenia padają na cztery firmy zajmujące się sprzedażą tych popularnych urządzeń w Polsce.

UOKiK podejrzewa, że cztery firmy sprzedające drony i akcesoria DJI mogły się nielegalnie zmówić w sprawie cen. Chodzi o popularne urządzenia używane zarówno przez hobbystów, jak i służby ratunkowe czy profesjonalistów. Producentem dronów DJI jest chińska firma SZ DJI Technology.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że urząd uzyskał sygnały wskazujące na nielegalne porozumienie między przedsiębiorcami, mające na celu ustalanie cen produktów DJI. W związku z tym wszczęto postępowanie i przeprowadzono przeszukania w siedzibach firm za zgodą sądu i w asyście policji.

Podejrzewamy, że przedsiębiorcy mogli zawrzeć porozumienie dotyczące niedozwolonego ustalania cen dronów. Dlatego wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zarządziłem przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji. Obecnie analizujemy dowody zgromadzone w tej sprawie.

– powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Drony DJI cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalistów. Wykorzystywane są między innymi przez służby ratunkowe, geodetów, fotografów i filmowców. Wiodąca pozycja DJI na rynku sprawia, że ewentualna zmowa cenowa mogłaby mieć znaczący wpływ na konsumentów i inne podmioty korzystające z tych urządzeń.

Wysokie kary za zmowę cenową

Jeśli podejrzenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów się potwierdzą, firmom grożą surowe kary finansowe, sięgające nawet 10% rocznego obrotu. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie nielegalnego porozumienia grozi kara do 2 mln złotych.

Program Leniency szansą na złagodzenie kary

UOKiK przypomina o programie łagodzenia kar (leniency), który daje przedsiębiorcom i menadżerom uczestniczącym w zmowie szansę na uniknięcie lub obniżenie kary. Warunkiem jest współpraca z urzędem i dostarczenie dowodów w sprawie.

Urząd zachęca do zgłaszania wszelkich informacji o praktykach ograniczających konkurencję za pośrednictwem platformy znajdującej się pod tym adresem. UOKiK zapewnia, że system gwarantuje anonimowość.

Zobacz: Zmowa cenowa to plaga w Polsce. Kolejne firmy ukarane przez UOKiK
Zobacz: Tak sprzedawcy naciągają klientów. UOKiK nie ma dla nich litości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Viktoria Kytt / Shutterstock.com, Anna Rymsza / Telepolis.pl

Źródło tekstu: UOKiK